Marné naděje: Školní potřeby se za hranicemi prodraží

hjp, tom
1. 9. 2008 8:30
Ceny jsou s Českem srovnatelné, často i dražší
Foto: Aktuálně.cz

Drážďany - Prozkoumali jsme několik obchodů v německých Drážďanech, abychom s příchodem nového školního roku porovnali ceny pomůcek pro školáky. Co jsme objevili?

Při nákupech výbavy do školy jsme počítali s kurzem 24,60 koruny za euro.

A zde je výsledek: Zatímco rozšířit si šatník za hranicemi České republiky během slevových akcí bývá výhodné, v případě školních potřeb se to většinou tvrdit nedá.

Ceny jsou totiž v součtu stejné, často i mnohem vyšší než u nás.

Lidl je sázkou na jistotu

Jedno z nejlevnějších zboží měl obchodní řetězec Lidl na okraji města. Jeho nabídka školního vybavení nicméně příliš pestrá nebyla. V regálech se povalovaly už značně prořídlé kupy štětců, vodovek, gum a popřípadě kružítek.

Ceny byly srovnatelné s těmi v tuzemsku. Například voskovky s deseti barvami přišly na 74 korun, štětce v sadě po 13 kusech pak na 32 korun.

V centru Drážďan už byl posun cen směrem nahoru o něco znatelnější.

Hračkářství v nákupním centru Altmarkt Galerie například nabízelo pětidílný komplet složený z aktovky, pouzdra na přezůvky, peněženky a penálu v přepočtu za zhruba 3 450 korun.

Fixy po 12 kusech by vyšly českého zákazníka kolem stokoruny.

Široká nabídka potěší, cena nikoliv

Široký výběr školních potřeb mělo papírnictví McPaper.

Ani zde se ceny od českých příliš nelišily, nicméně nad pestrobarevnou nabídkou muselo zaplesat srdce každého školáka. To bylo znát i na návštěvnosti - zatímco v ostatních obchodech bylo kolem jedné hodiny odpoledne relativně mrtvo, prodavačky v papírnictví neměly o zákazníky nouzi. 

Obchod měl mimo jiné v sortimentu také speciální pera Stabilo, která jsou tvarovaná pro leváky a praváky zvlášť, a to v ceně 8,25 euro (203 Kč). Plnicí pera značky Pelikano byla k dostání za 12,50 eur (308 Kč).

Bezkonkurenčně nejdráže ze všech obchodů, které jsme navštívili, bylo naopak v obchodním centru Karstadt, jen pár kroků od Altmarkt Galerie.

Karstadt nápadně připomíná pražskou Kotvu. Například cena školní aktovky v obchodním domě neklesla pod 110 eur. Podobně drahé bylo i ostatní školní vybavení.

Design pomůcek pro školáky se od toho na českých pultech prakticky neliší. V nabídce jsou rozmanité motivy s kreslenými filmovými postavičkami, auty a nejrůznějšími zvířatky. Nejvíce ale v drážďanských obchodech frčí motivy pirátů a panenek Barbie.

Přehled cen ve vybraných obchodech

Nákupní centrum Altmarkt Galerie v centru Drážďan. Výloha hračkářství láká k nákupu všelijakých školních potřeb - od naučných her až po rovnou kompletně vybavené školní tašky.
Nákupní centrum Altmarkt Galerie v centru Drážďan. Výloha hračkářství láká k nákupu všelijakých školních potřeb - od naučných her až po rovnou kompletně vybavené školní tašky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Tesco
Anatomický batoh 999 Kč
Batoh 149,90 Kč
Vybavený penál 329 Kč
Pastelky 24 barev 119,90  Kč
Vodovky 21 barev 19,90 Kč
Sešit A5 3,90 Kč
Toto školní pouzdro vyjde na 19,99 Eur, tedy v přepočtu přibližně 494 Kč.
Toto školní pouzdro vyjde na 19,99 Eur, tedy v přepočtu přibližně 494 Kč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Altmarkt Galerie hračkářství
Voskovky 8 barev: 2,99 EUR/74 Kč
Fixy 12 barev: 3,99 EUR/99 Kč
Pastelky 6 barev: 1,99/49 Kč
Komplet odlehčená aktovka + penál, pouzdro a peněženka: 139,95 EUR/3443 Kč
Plný penál: 19,99 EUR/492 Kč
Počítat se mohou děti naučit s touto knížkou ve výprodeji za necelých 50 Kč.
Počítat se mohou děti naučit s touto knížkou ve výprodeji za necelých 50 Kč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Papírnictví McPaper
Odlehčená aktovka: 69,95 EUR/1720 Kč
Aktovka s bezpečnostními odrazkami: 59,95 EUR/1475 Kč
Vodovky 24 barev: 4,99 EUR/123 Kč
Kružítko: 3,99 EUR/99 Kč
Kalkulačka: 5,49 EUR/136 Kč
Sešit A4: 1,99 EUR/49 Kč
Plný penál: 3,99 EUR/99 Kč
Pero Stabilo: 8,25 EUR/203 Kč
Zdroj: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy