Marné naděje: Školní potřeby se za hranicemi prodraží

hjp, tom
1. 9. 2008 8:30
Ceny jsou s Českem srovnatelné, často i dražší
Foto: Aktuálně.cz

Drážďany - Prozkoumali jsme několik obchodů v německých Drážďanech, abychom s příchodem nového školního roku porovnali ceny pomůcek pro školáky. Co jsme objevili?

Při nákupech výbavy do školy jsme počítali s kurzem 24,60 koruny za euro.

A zde je výsledek: Zatímco rozšířit si šatník za hranicemi České republiky během slevových akcí bývá výhodné, v případě školních potřeb se to většinou tvrdit nedá.

Ceny jsou totiž v součtu stejné, často i mnohem vyšší než u nás.

Lidl je sázkou na jistotu

Jedno z nejlevnějších zboží měl obchodní řetězec Lidl na okraji města. Jeho nabídka školního vybavení nicméně příliš pestrá nebyla. V regálech se povalovaly už značně prořídlé kupy štětců, vodovek, gum a popřípadě kružítek.

Ceny byly srovnatelné s těmi v tuzemsku. Například voskovky s deseti barvami přišly na 74 korun, štětce v sadě po 13 kusech pak na 32 korun.

V centru Drážďan už byl posun cen směrem nahoru o něco znatelnější.

Hračkářství v nákupním centru Altmarkt Galerie například nabízelo pětidílný komplet složený z aktovky, pouzdra na přezůvky, peněženky a penálu v přepočtu za zhruba 3 450 korun.

Fixy po 12 kusech by vyšly českého zákazníka kolem stokoruny.

Široká nabídka potěší, cena nikoliv

Široký výběr školních potřeb mělo papírnictví McPaper.

Ani zde se ceny od českých příliš nelišily, nicméně nad pestrobarevnou nabídkou muselo zaplesat srdce každého školáka. To bylo znát i na návštěvnosti - zatímco v ostatních obchodech bylo kolem jedné hodiny odpoledne relativně mrtvo, prodavačky v papírnictví neměly o zákazníky nouzi. 

Obchod měl mimo jiné v sortimentu také speciální pera Stabilo, která jsou tvarovaná pro leváky a praváky zvlášť, a to v ceně 8,25 euro (203 Kč). Plnicí pera značky Pelikano byla k dostání za 12,50 eur (308 Kč).

Bezkonkurenčně nejdráže ze všech obchodů, které jsme navštívili, bylo naopak v obchodním centru Karstadt, jen pár kroků od Altmarkt Galerie.

Karstadt nápadně připomíná pražskou Kotvu. Například cena školní aktovky v obchodním domě neklesla pod 110 eur. Podobně drahé bylo i ostatní školní vybavení.

Design pomůcek pro školáky se od toho na českých pultech prakticky neliší. V nabídce jsou rozmanité motivy s kreslenými filmovými postavičkami, auty a nejrůznějšími zvířatky. Nejvíce ale v drážďanských obchodech frčí motivy pirátů a panenek Barbie.

Přehled cen ve vybraných obchodech

Nákupní centrum Altmarkt Galerie v centru Drážďan. Výloha hračkářství láká k nákupu všelijakých školních potřeb - od naučných her až po rovnou kompletně vybavené školní tašky.
Nákupní centrum Altmarkt Galerie v centru Drážďan. Výloha hračkářství láká k nákupu všelijakých školních potřeb - od naučných her až po rovnou kompletně vybavené školní tašky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Tesco
Anatomický batoh 999 Kč
Batoh 149,90 Kč
Vybavený penál 329 Kč
Pastelky 24 barev 119,90  Kč
Vodovky 21 barev 19,90 Kč
Sešit A5 3,90 Kč
Toto školní pouzdro vyjde na 19,99 Eur, tedy v přepočtu přibližně 494 Kč.
Toto školní pouzdro vyjde na 19,99 Eur, tedy v přepočtu přibližně 494 Kč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Altmarkt Galerie hračkářství
Voskovky 8 barev: 2,99 EUR/74 Kč
Fixy 12 barev: 3,99 EUR/99 Kč
Pastelky 6 barev: 1,99/49 Kč
Komplet odlehčená aktovka + penál, pouzdro a peněženka: 139,95 EUR/3443 Kč
Plný penál: 19,99 EUR/492 Kč
Počítat se mohou děti naučit s touto knížkou ve výprodeji za necelých 50 Kč.
Počítat se mohou děti naučit s touto knížkou ve výprodeji za necelých 50 Kč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Papírnictví McPaper
Odlehčená aktovka: 69,95 EUR/1720 Kč
Aktovka s bezpečnostními odrazkami: 59,95 EUR/1475 Kč
Vodovky 24 barev: 4,99 EUR/123 Kč
Kružítko: 3,99 EUR/99 Kč
Kalkulačka: 5,49 EUR/136 Kč
Sešit A4: 1,99 EUR/49 Kč
Plný penál: 3,99 EUR/99 Kč
Pero Stabilo: 8,25 EUR/203 Kč
Zdroj: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy