Praha - Každý Čech sní v průměru téměř 70 kilogramů brambor ročně. Když je nakupuje v obchodě, zajímá ho hlavně to, jak vypadají a zda nejsou předražené. Kdo se vyzná ve vaření, zkoumá dále to, jaký typ brambor kupuje, zda na salát, přílohu či kaši. Málokdo ale tuší, že hlíz, které vidí v regálu, existují stovky.
Tak na příklad na salát se hodí odrůdy se vznosnými názvy La Vie (Život), Princess (Princezna), ale i obyčejnější Dominika, Vysočina či Primarosa. Jako příloha poslouží dobře například Blue Star (Modrá hvězda), Mulberry Beauty (Morušová krása), Cecile (Cecílie) či Lolita a na noky či bramborovou kaši jde koupit třeba odrůdu Lilly.
Dominátor, což je takzvaná polopozdní odrůda s vysokým podílem škrobu a extrémně vysokou úrodou hlíz, jež jsou vysoce odolné proti virům, plísni a háďátku bramborovému, se zase hodí například na pečení. A Val Blue, odrůda vyšlechtěná Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, která má tmavě modrou až fialovou dužinu zase hezky zpestří talíř servírovaný dětem.
V Česku podle předsedy bramborářského svazu Miloslava Chlana zemědělci pěstují na 200 aktivních odrůd a lidé by se je měli naučit kupovat podle nich. Jaké přesně, však neporadí. "Je to jako u vína. Člověk by měl brambory zkoušet a hledat ty, které mu chutnají, a netrápit se tím, co mu doporučují odborníci, protože chuť je subjektivní," říká Chlan.
Důležité podle něj také je, aby lidé při výběru dávali pozor na to, z jakého varného typu vaří. A se hodí na saláty, B na přílohy a C na těsta a kaše.
"Pokud na kaši použijete špatný varný typ, nemáte šanci z něj dobrou kaši udělat," podotýká Roman Paulus, český šéfkuchař oceněný michelinskou hvězdou.
Jak správě vybrat brambory v obchodě a dají ve vůbec skladovat v panelákovém bytě? Podívejte se na video nahoře v článku.