Lidl a Kaufland opět navyšují mzdy. Nováčci za pokladnou dostanou téměř 30 tisíc

Ekonomika Ekonomika
27. 1. 2022 11:58
Sesterské řetězce Lidl a Kaufland, patřící do skupiny Schwarz, oznámily další zvyšování mezd svých zaměstnanců v Česku. Nová nástupní mzda pro prodavače či pokladní v Lidlu dosáhne při úvazku 40 hodin týdně 29 700 korun, po třech letech firma garantuje nárůst na 33 000 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lidl

V Praze s ohledem na "specifický pracovní trh" spojený s vyššími platy dosáhne podle Lidlu nástupní mzda 32 300 korun, po odpracování tří let bude garantovaná navýšená mzda činit 35 600.

Kromě platů chce firma motivovat nové adepty také navyšováním nabízené dovolené. Za každý odpracovaný rok dostanou zaměstnanci nárok na další den. Dovolenou tak firma protáhne u některých až na 30 dní, povinně přitom musí firmy poskytovat zaměstnancům jen 20 dní volna. 

"Nezapomínáme ani na zaměstnance, kteří u nás pracují dlouhodobě a jichž je většina. Jsou to právě oni, jejich znalosti a zkušenosti, díky kterým jsme jedničkou na českém trhu. Mezi nové benefity tak patří například ocenění firemních jubileí po odpracování 15 a 20 let," uvádí v tiskové zprávě generální ředitel Pavel Stratil.

Lidl navýší mzdy i ve svých pěti logistických centrech. Nástupní mzda na základní pozici kompletáře se u plného úvazku od 1. února zvýší z dosavadních 37 333 korun na 38 667 korun a po třech letech dosáhne 42 667 korun.

Na vyšší platy láká nové zaměstnance i řetězec Kaufland. Od března přidá svým lidem průměrně čtyři procenta navíc, již dříve přitom oznámil navýšení o tři procenta od července. 

Zvýšení odměn o sedm procent se podle firmy bude týkat i brigádníků, minimální interní mzda dosáhne bez ohledu na pozici 26 000 korun. 

"Moc si vážíme vysokého nasazení a profesionality všech našich zaměstnanců a jako jeden z největších zaměstnavatelů v zemi jim chceme zajistit stabilní finanční zázemí, příjemné pracovní prostředí a především ocenit jejich loajalitu a dlouholetou příslušnost k naší společnosti," uvedl pro Aktuálně.cz generální ředitel Kauflandu Stefan Hoppe.

Stejně jako Lidl nabízí i jeho společnost dovolenou navíc. Každý, kdo pracuje ve firmě více než pět let, může počítat s dalšími dvěma dny, dlouholetí zaměstnanci mají stejně jako v Lidlu 30 dní volna. Mezi dalšími benefity zaujme třeba tisícikorunový příspěvek na svatební kytici.

Jak nedávno on-line deník Aktuálně.cz informoval, odvětví maloobchodu bude jedním z mála, kde se bude podle personalistů letos výrazněji přidávat. Kvůli stále přehřátému pracovnímu trhu, kde je těžké najít na hůře placené pozice jakékoliv uchazeče, ostatně nic jiného firmám nezbývá.

Zaměstnanci řetězců by tak mohli být mezi těmi, kteří dostanou přidáno více, než bude činit inflace, a reálně se tak jejich platy nesníží.

Společnosti nejčastěji plánují navyšování udržet kolem pěti procent, uvádí průzkum personální společnosti Hays. Vyšší mzdy tak většinou nepokryjí zvyšující se inflaci, která nyní míří k devíti procentům. 

Na výraznější zvýšení mzdy mohou dosáhnout zaměstnanci hlavně na pozicích finančních kontrolorů a analytiků, odborníci na e-commerce, IT náboráři, obchodníci s rychloobrátkovým zbožím a technikou, zaměstnanci v obchodních řetězcích a ve stavebnictví nebo vysoce specializovaní pracovníci ve farmacii či výrobě.

Například ve společnosti Penny Market, která zaměstnává přes 6000 pracovníků, závisí výše mezd na kolektivním vyjednávání. Současná kolektivní smlouva je podle mluvčího firmy Tomáše Kubíka platná do konce března.

"Aktuálně se tematikou zvyšování mezd zabýváme. Náš obchodní rok však končí v červnu a nový začíná v červenci, proto i případná úprava mezd bude směrována k tomuto datu," uvedla pro ČTK mluvčí společnosti Globus Aneta Turnovská. Firma má kolem 5400 pracovníků.

Tesco, které zaměstnává asi 8000 lidí, bude podle svého mluvčího Jakuba Žižky o případných změnách v odměňování zaměstnanců informovat v prvním finančním čtvrtletí, tedy ve druhém kvartálu roku.

Český prodavač si podle portálu Platy.cz si vydělá od 19 000 Kč po 39 000 korun hrubého měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,7 procenta na 37 499 korun.

Vlk na videu proběhl kolem nervózního otce s dcerou. Pak odbočil k Lidlu:

Děvčátko za divokou šelmou volalo: „To je skvělé. Chudáček! Někdo by mu měl pomoct, tatínku!“ Video z nečekaného setkání zaujalo tisíce lidí. | Video: Twitter/Lohnunternehmen Markus Wipperfürth
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy