Který obchod vás štve a kde nakupujte rádi? Hlasujte

Petr Kučera Petr Kučera
29. 11. 2010 13:35
Startuje hlasování veřejnosti v osmém ročníku soutěže Obchodník roku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od tohoto týdne až do konce února můžete hlasovat v osmém ročníku soutěže Obchodník roku. V loňském ročníku získal cenu veřejnosti diskontní řetězec Lidl. Cena veřejnosti je jediná, v níž mohou rozhodovat všichni zákazníci.

Nejlepší obchodníky v jedenácti oborových kategoriích (například hobbymarkety nebo internetové obchody) určí expertní průzkum spotřebitelských preferencí. Ten uskuteční nezávislá agentura STEM/MARK v prosinci a lednu, zeptá se reprezentativního vzorku více než tisíce spotřebitelů z celé republiky.

Kromě toho vyhlásí organizátoři i absolutního vítěze, tedy držitele titulu Obchodník roku 2010. I zde vloni vyhrál Lidl. Na podrobné výsledky předchozího ročníku se můžete podívat v tomto přehledu.

Každý může hlasovat opakovaně

Hlasování o Cenu veřejnosti probíhá prostřednictvím SMS nebo internetu, podrobnosti jsou k dispozici na webu www.obchodnik-roku.cz. "Po celou dobu hlasování budou na webu k dispozici průběžné výsledky," říká Roman Frkous, ředitel komunikace GE Money Bank, která je generálním partnerem akce.

Z každého počítače lze vyplnit jeden hlasovací formulář denně a z každého čísla odeslat jeden SMS hlas. V průběhu celého hlasování však lze hlasovat opakovaně, tedy například z jednoho počítače během tří měsíců zhruba devadesátkrát. Internetové hlasování je zdarma, alternativní odeslání jedné SMS přijde na šest korun.

Bez záporných bodů

Oproti předchozím ročníkům nelze udělovat záporné body. Nicméně každý může ohodnotit všechny největší obchodníky jedním až pěti body (nejde o školní známkování, takže čím více bodů, tím lepší obchodník).

Paradoxně na tomto systému tratí méně známí obchodníci - pokud je spotřebitel v hlasování vynechá, získají celkově méně bodů než ti nejhorší s jedním bodem. V každé kategorii lze navíc doplnit pouze jediného obchodníka nad rámec uvedených možností.

Opakované hlasování se organizátoři snaží povzbudit také hrou o ceny. Šanci na týdenní výhru nebo pak i hlavní cenu (tou je platební kartu GE Money Bank nabitá na 100 tisíc korun) si zvýší právě lidé, kteří budou hlasovat častěji.

Fotogalerie: Tyto dárky k Ježíškovi nekupujte. Nejsou bezpečné.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sněmovna schválila posílení pravomocí ČNB při řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Petříček odstoupil z pražské kandidátky ČSSD do sněmovních voleb. Kritizuje narušení demokratické tvorby listiny či kšeftování s hlasy a trafikami

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V elektrárně Dukovany se smrtelně zranil pracovník, propadl střechou skladu

V Jaderné elektrárně Dukovany se ve středu smrtelně zranil zaměstnanec dodavatelské firmy. Propadl střechou pomocného skladu, která nebyla určená k pohybu osob. Ani přes okamžitý zásah kolegů a záchranářů se ho nepodařilo zachránit, sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Okolnosti neštěstí prověřuje firma ČEZ, inspektorát práce i policie.

"Oznámení jsme přijali," uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Elektrárna je podle mluvčího připravená poskytnout veškerou součinnost a možnou podporu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy