Kolik zaplatíte za máslo na Vánoce? Vsaďte si a vyhrajte, láká Fortuna

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 9. 2017 13:20
Průměrná cena másla v Česku stoupla za rok o více jak polovinu. A dál poroste, očekávají bookmakeři sázkové kanceláře.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na cenu másla už nemusí Češi jen nadávat. Nově si na ni mohou i vsadit. Sázková kancelář Fortuna vypsala kurzy na ceny o Vánocích. Podle bookmakerů je nejpravděpodobnější, že čtvrtkilová kostka másla přijde v prosinci na 65 až 75 korun.

Kdo s nimi souhlasí, může si vsadit v kurzu 1,8:1. Například za vsazenou stokorunu tak může brát 180 korun.

Fortuna vychází z údajů Českého statistického úřadu. Průměrná cena másla v Česku se podle nich za rok zvýšila o více jak polovinu. Zatímco loni v září vyšla kostka másla zhruba na 37 korun, nyní je to o dvacet korun více.

Další růst ceny očekává například i šéf Madety, největšího zpracovatele mléka v zemi. Milan Teplý odhaduje, že máslo může před Vánoci stát až 70 korun.

S rostoucí cenou počítají i ve Fortuně. Před Vánoci totiž poptávka po másle poroste.

Kurzy na "vánoční" cenu másla

Průměrná spotřebitelská cena 250 gramů másla v ČR v prosinci 2017 bude:

  • 0 - 30 Kč, kurz 250:1
  • 30,01 - 55 Kč, 7,5:1
  • 55,01 - 65 Kč, 2,6:1
  • 65,01 - 75 Kč, 1,8:1
  • 75,01 - 100 Kč, 65:1

Zdroj: Fortuna

"V některých případech se dá máslo poměrně efektivně nahradit. Třeba husa se dá docela dobře upéct i na sádle, které je vhodnou alternativou i pod smažená vajíčka. Vánoční cukroví, třeba plněné oříšky, nebo vosí hnízda, se ale bez másla opravdu neobejdou. Bohužel, hospodyňky se musí smířit s tím, že budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, nebo se musí zásobit s předstihem," říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Dobrá zpráva je, že psychologická hranice 100 korun za čtvrtku másla podle bookmakerů prolomena nebude (kurz je 65:1). Ještě méně pravděpodobné ale je, že by se trend otočil a cena by padla pod 30 korun (250:1).

Jaká bude cena másla, rozhodují obchodní řetězce, které diktují cenu mlékárně a určují svou marži, zemědělci na tom prodělávají, říká Pýcha | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy