Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Vyžeňte bakterie

Když zákazník nebude o filtr patřičně pečovat, může filtrační jednotka snadno posloužit jako líheň ve vodě obsažených mikroorganismů a paradoxně se sama stát zdrojem bakteriální kontaminace, chuťových nebo pachových závad.

"Tomu bývá dnes ze strany výrobců často předcházeno impregnací filtrační náplně stříbrem, nezřídka pak ale dochází k uvolňování stříbra do filtrátu v nadměrném množství, pročež opět není možné považovat zařízení za zdravotně nezávadné; některé systémy dokonce uvolňují kovy (měď, zinek, stříbro) do filtrátu záměrně pro jejich baktericidní účinek," upozorňuje František Kožíšek ze SZÚ.

  • I když podle něj zůstává hlavní rizikovou součástí bakteriální kontaminace filtrační vložka, bakterie mohou osídlit i plastový vnitřní povrch nádoby filtru nebo přívodní či vývodní hadičky. Všechna zařízení je proto nutné udržovat a čistit.
 

Právě se děje

Další zprávy