Dětský hit Prime prověřují inspektoři. U nápoje zkoumají jeho etiketu i složení

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
13. 11. 2023 11:12
Státní zemědělská a potravinářská inspekce prověřuje nápoj Prime. Na dotaz Aktuálně.cz to uvedl její mluvčí Pavel Kopřiva. Inspektoři podle něj nyní odebírají vzorky ke kontrole. U výrobku tohoto druhu se zpravidla prověřuje správné značení na etiketě a skutečné složení. Nápoj je v Česku volně prodejný. Oblíbili si ho především školáci, pro které však může být podle expertů škodlivý.
Nápoj Prime. Ilustrační foto.
Nápoj Prime. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Podle Kopřivy inspektoři u nápojů podobného typu při kontrole hodnotí, zda obsahují veškeré povinné údaje vyžadované právními předpisy v Česku a EU. "Jde zejména o složení a případná varování - zda je vhodné či nevhodné pro určitou skupinu spotřebitelů, například děti, těhotné ženy a podobně," vysvětlil mluvčí.

Inspektoři rovněž v laboratoři vyhodnocují skutečné složení výrobku. Důraz se klade hlavně na zjištění případné přítomnosti nepovolených látek nebo látek v nadlimitním množství.

"Další kroky budou stanoveny dle výsledku hodnocení odebraných vzorků," uvedl Kopřiva bez dalších podrobností.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce je orgánem státního dozoru zejména nad bezpečností, jakostí a řádným označováním potravin. Podle Státního zdravotního ústavu, který minulý týden vydal tiskovou zprávu popisující zdravotní dopady konzumace energetických nápojů na lidské zdraví, je právě potravinářská inspekce tou, která může složení výrobku zkoumat a podle výsledku také usměrňovat jeho prodej na českém trhu.

Nápoj Prime si v uplynulých měsících oblíbili především školáci. Na pultech v Česku se prodává ve dvou variantách - takzvaný hydratační a s kofeinem. Cena půllitrové lahve se v současnosti pohybuje kolem 150 korun.

Některé verze Primu na etiketě přímo uvádějí, že nejsou vhodné pro děti. Jiné ale podle zjištění Aktuálně.cz nikoli. Konzumaci nápoje s kofeinem osobám mladším 18 let, těhotným a kojícím pak oficiálně nedoporučuje ani sám výrobce.

Na některých etiketách hydratačních verzí je zároveň uvedeno, že se nesmí konzumovat s jinými doplňky stravy, a omezen je také denní limit, a to na jedno balení. Přesto si děti v Česku mohou výrobek v obchodech koupit bez jakéhokoli omezení. 

"Pokud jde o hydratační verzi, ta obsahuje kokosovou vodu, což není nic proti ničemu, a dále izolované větvené aminokyseliny BCAA. Byť velký efekt nebyl nikdy prokázán, aminokyseliny se využívají u silových sportů, kde trénink nebo závod trvá delší dobu a slouží jako ochrana svalů. Ale není jediný důvod to popíjet jen tak," popsala minulý týden pro Aktuálně.cz ředitelka spolku Fér potravina Hana Střítecká.

Připomněla, že pokud vybrané aminokyseliny v lidském těle nadměrně přebývají, při jejich vyloučení může dojít k přetížení ledvin.

U řady s vysokým obsahem kofeinu pak podle ní pro děti vzniká stejný problém jako u dalších energetických nápojů. Prime přitom obsahuje více kofeinu než například Red Bull.

Problematické jsou dle Střítecké také přidávané vitaminy a minerální látky, například vitamin A či fosfor, a umělá sladidla. "Byť to nemá 'cukr', tedy nejsou zde zbytečné prázdné kalorie, tak umělá sladidla fixují sladké chutě, mají projímavé účinky a některé i neustále diskutované dopady na vylučovací aparát, zhoršení astmatu a podobně," upozornila výživová expertka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy