Místo rovnosti propast. Španělky dostaly menstruační volno, u expertů budí rozpaky

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
25. 2. 2023 11:21
Španělský parlament jako první v Evropě schválil balíček zákonů, který mimo jiné zavádí takzvané menstruační volno. Jedná se o placenou dovolenou pro ženy s velmi bolestivou menstruací, které zaměstnavateli předloží potvrzení od lékaře. Přestože španělská vláda mluví o zrovnoprávnění žen a mužů, řada expertů se obává pravého opaku. V Česku se zatím téma řeší maximálně skrze firemní benefity.
Foto: iStock

Menstruační volno ve Španělsku je součástí širšího balíčku o sexuálních a reprodukčních právech. Ten mimo jiné upravuje dosavadní podmínky pro potraty, které dělá přístupnějšími, a také změnu pohlaví v úředních dokumentech u nezletilých, píše server Euronews. Ve věznicích a školách budou rovněž hygienické potřeby pro menstruaci zdarma.

Španělsko se tak stalo první evropskou zemí, která zavedla menstruační volno. "Dny, kdy (ženy - pozn. red.) chodily do práce v bolestech, jsou pryč," prohlásila ministryně pro rovnost Irene Monterová, když loni představila návrh své vlády. 

Třídenní až pětidenní dovolená je plně hrazená ze státní pokladny. Nedosáhne na ni však každá žena. Pro získání volna je podmínkou potvrzení od lékaře. To dostanou ty ženy, které trpí silnou menstruací zvanou dysmenorea.

Příznaky zahrnují akutní bolest břicha, průjem, bolesti hlavy a horečku. "Dalšími případy může být například diagnostika PMS, tedy premenstruačního syndromu, PCOS, tedy syndrom polycystických ovarií, či endometrióza," doplňuje Marie Koval, historička a genderová expertka z neziskové organizace Gender Studies. 

Rovnost, nebo propast

Ze 185 odevzdaných hlasů ve španělském parlamentu se 154 vyslovilo pro opatření, tři se zdrželi hlasování, píše server Politico. Přijetí zákona vyvolalo nejen v této jihoevropské zemi velkou debatu. Odborníci napříč obory se totiž ptají, zda zákon místo zrovnoprávnění žen nevytváří na trhu práce mezi ženami a muži ještě větší propast.

"Obavy vzbuzuje zejména to, že při uzákonění může menstruační volno paradoxně posílit genderové stereotypy a diskriminaci žen, například ve výběrovém řízení nebo v možnostech kariérního růstu," vysvětluje Lenka Vokáčová, manažerka pro sociální odpovědnost společnosti ManpowerGroup. 

S tím souhlasí také Koval. "Zaznívají i obavy, že by zaměstnavatelé mohli vybírat jako kandidáty spíše muže, protože ženy jsou podle nich přece kvůli menstruaci méně výkonné," dodává s nadsázkou.

Menstruační volno funguje už řadu let mimo Evropu - například v Japonsku, Tchaj-wanu, Indonésii, Jižní Koreji a Zambii. "Pracovní systém a společnost tam však fungují jinak než u nás. Také se ukazuje, že ženy se bojí o menstruační volno říct, aby nebyly považovány za méně výkonné," podotýká dále Koval. 

V Česku zatím ne

Česko podle ministerstva práce a sociálních věcí podobný zákon nezvažuje. "Určité možnosti ale existují už nyní," dodává tiskový mluvčí ministerstva Jakub Augusta.

Jedním z nich jsou podle něj takzvané sick days. Jde o dny, které si zaměstnanec může vybrat v případě nemoci, aniž by hned musel nastoupit na nemocenskou. Sick days jsou však považovány stále spíše za zaměstnanecký benefit a nenabízí je každý zaměstnavatel.

Podle Martiny Machové, personální ředitelky Sodexo Benefity, ale právě forma benefitu nevytváří genderové rozdíly. "Pro mnoho žen s bolestivou menstruací je v dnešní době také úleva, že mohou pracovat z domova nebo mají flexibilní pracovní dobu," připomíná další možnosti pro zaměstnankyně v Česku. 

Vokačová i Koval mají za to, že na tuzemském trhu práce je téma menstruace stále s velkou mírou tabuizováno. Otázkou podle nich tedy zůstává, zda by ženy v Česku tento speciální druh dovolené využívaly. "Opatrnost je namístě. Bylo by dobré to podložit nějakými výzkumy a ptát se žen, zda by o to měly zájem a jaké by to mělo dopady," dodává pro Aktuálně.cz Koval. 

Dodává, že španělské opatření je důležitým krokem v detabuizaci menstruace. "A u nás bychom se mohli inspirovat především ve snížení 21procentní daně na menstruační potřeby a v jejich poskytnutí zdarma ve veřejných zařízeních. To by mohlo významně pomoci v boji s menstruační chudobou," říká Koval.

Přehodnotit by se podle genderové expertky měl také systém nemocenské, který podle ní nemyslí právě na situace, kdy je člověk v zaměstnání indisponován náhle. Nejedná se tedy pouze o menstruační problémy, ale například i deprese, migrény či silné alergie, které se týkají jak žen, tak mužů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy