Boj o peníze. Češi chtějí mzdu vyšší o inflaci, firmy mohou nabídnout jen benefity

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 9. 2022 18:07
Zaměstnavatelé zvyšovali mzdy i letos, v průměru kolem čtyř procent. To je ale stále hluboko pod vysokou inflací. Přibývá tak lidí, kteří jsou ochotní kvůli penězům změnit práci. Na druhou stranu však existují i obory, kde si krize snad ani nevšimli. Podle mzdového průzkumu agentury Grafton Recruitment jde hlavně o IT. Velký přehled ukazuje, kolik vybrané profese berou a o koho se firmy perou.
Foto: Thinkstock

Nekončící krize na trhu práce

Trh práce v Česku se letos podle ředitele Grafton Recruitment Martina Mala potýká s nejistotami kvůli neukončené pandemické krizi i válečnému konfliktu, který vyvolalo Rusko vůči Ukrajině. "Zatímco s pandemií se trh práce v mnoha oblastech naučil žít, válečný stav mu neumožnil původně předpokládaný vývoj," připomíná Malo. 

Mnozí zaměstnavatelé, ačkoli by chtěli, tak podle Mala nejsou schopni zaměstnancům zvyšovat mzdy o dvojcifernou inflaci, která se zřejmě ještě vyšplhá k 20 procentům. Životní úroveň Čechů proto klesne.

Důvodem, proč se firmy do přidávání svým lidem příliš nehrnou, je jednak růst nákladů kvůli energetické krizi, jednak stále narušené dodavatelské řetězce, vývoj kurzu české koruny vůči euru i absence kvalifikované pracovní síly. A k tomu navíc značná nejistota ohledně budoucnosti.

"Pokud jsou ale ve firmě kritické pozice, tedy takové, na které se jen velmi těžko hledají kandidáti, jsou zaměstnavatelé ochotní i dorovnat míru inflace. Je jich ale opravdu málo," připomíná Malo. Už podle něj totiž neplatí to, co v minulosti - tedy že lidé nechtějí měnit práci kvůli nejistotě. "Nyní ji klidně vymění, pokud jim nový zaměstnavatel nabídne vyšší mzdu, která dorovná alespoň inflaci," podotýká dále.

To si ale řada firem nemůže dovolit. Aby své lidi neztratily, místo přidávání se proto uchylují alespoň k rozšířené nabídce benefitů, z nichž některé na trhu ovšem nejsou příliš běžné. "Vedle tradičních bonusů či prémií se objevuje i benefit v podobě ročního dorovnání mzdy podle aktuální inflace, a to zejména v oboru informačních technologií nebo podnikových služeb," doplňuje Malo. "Díky prohlubujícímu se nedostatku lidí se běžným jevem stává také nástupní bonus i odměna za doporučení nového pracovníka v řádech mnoha desítek tisíc korun," popisuje.

Pryč s kvótami

Podle průzkumu Graftonu současná situace nejvíce ovlivnila výrobní a stavební firmy. Dlouhodobá přílišná závislost na pracovnících z Ukrajiny se podle něj ukázala být nejjednodušší, ale v zásadě chybnou cestou. Aktuálně je kvůli všeobecné mobilizaci a válce nábor z této země prakticky nemožný a jiné zdroje uchazečů o práci nejsou dostatečné.

Tento problém však podle agentury může vyřešit česká vláda, a to přesměrováním schválených kvót v Programu kvalifikovaný zaměstnanec z Ukrajiny na jiné země. "Vláda je ale v této oblasti překvapivě pasivní a vyčkává vývoje na Ukrajině a patrně i výsledků komunálních voleb," domnívá se šéf agentury Malo. "Tímto přístupem ztrácíme jakoukoliv konkurenční výhodu vůči okolním zemím v čele s Polskem, které velmi dobře pochopilo, že pokud má ekonomika růst, je potřeba zabezpečit dostatek kvalifikovaných uchazečů, a tím pádem změnit nastavení pravidel ekonomické migrace," dodává.

Přetrvávající nedostatek lidí na trhu práce ovšem dává českým zaměstnancům jistotu, že se ani do budoucna nemusí obávat o práci. "Dá se očekávat, že nezaměstnanost bude v následném období oscilovat mezi 2,7 až 3,3 procenta, ale to pouze za předpokladu, že nenastane nejčernější scénář energetické krize," uzavírá průzkum Graftonu. 

  • Zjistěte, jaká je a bude situace ve výrobě, zdravotnictví, službách, stavebnictví, bankovnictví, IT, logistice, obchodu a také právu. Uvedené hrubé mzdy v rozmezí od minimální výše po maximální jsou firmy ochotné zaplatit kandidátovi, který je již v okamžiku nástupu připraven plnit pracovní úkoly na dané pozici bez zaškolování a zaučování. 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy