Kdy do penze a co s novými fondy? Rozhodne další komise

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 9. 2013 7:00
Favorit předčasných voleb ČSSD zatím nemá jasnou představu o vlastní důchodové reformě.
Jan Mládek z ČSSD
Jan Mládek z ČSSD | Foto: ČSSD

Praha - Předčasné volby přišly zřejmě dříve, než nejsilnější opoziční strana ČSSD stačila připravit vlastní alternativu k důchodové reformě prosazené předchozí koalicí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Ve volebním programu totiž sociální demokraté nemají žádný recept, jak vyřešit financování penzí.

"Zastavíme vyvádění peněz z průběžného pilíře důchodového systému, druhý pilíř zrušíme a budeme motivovat občany a jejich zaměstnavatele ke zvyšování částek spořených ve třetím pilíři," píší sociální demokraté v programu bez dalších podrobností. Tou nejlepší důchodovou reformou je podle nich hlavně podpora rodin s dětmi.

Jaká je tedy alternativa sociálních demokratů k důchodové reformě předchozí vlády? "Druhý pilíř penzijního systému budeme transformovat. Růst důchodového věku pak chceme zastropovat na úrovni 67 let," říká stínový ministr financí Jan Mládek v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz.

Komplexnější řešení důchodové problematiky chtějí sociální demokraté svěřit do rukou nové komise, v níž by měli sedět experti ze všech parlamentních stran. Jako příklad širší politické dohody uvádí Mládek systém předdůchodů.

Aktuálně.cz: Opravdu budete rušit druhý pilíř, i když je o něj nakonec minimální zájem?

Jan Mládek: Budeme ho transformovat. Stejně je nyní vzhledem k tomu, kolik tam je lidí (zhruba 80 tisíc), bezvýznamný. Každá penzijní společnost přitom má povinnost do dvou let získat 50 tisíc smluv, takže kdybychom ponechali v platnosti zákon, byl by z toho jeden fond. Budeme tedy druhý pilíř transformovat do třetího.

A.cz: Jak konkrétně?

Máme konkrétní představu, ale zákon samozřejmě ještě není, na ten budeme potřebovat úřednický aparát. Každopádně jedním z cílů takového zákona bude minimalizovat riziko případných soudních sporů nebo arbitráží ze strany penzijních společností. Já bych osobně dával přednost nějaké dohodě s celým sektorem, jim by to mohlo přinést výhodu nižších transakčních nákladů. Jakkoli platí, že nikdo nepřijde o žádné peníze, tak zase nemůžeme zaručit, že nebudou žádné transakční náklady.

Jsem pro výchovné řešení

A.cz: Ta představa je tedy taková, že tři procenta vyvedená ze systému sociálního pojištění primárně budou převedena do třetího pilíře?

Ještě se o tom vede debata, ale já osobně bych dal lidem na výběr, bylo by to výchovné. Buď si do třetího pilíře převedou všechny prostředky, včetně těch dvou procent, které si samy přidávají. Pak by ovšem musel zůstat zachován zkrácený nárok na státní důchod po dobu, kdy si spořili ve druhém pilíři. Druhá možnost je, že by ta tři procenta vrátili státu, pak by se jim důchod vracel do původní podoby.

A.cz: Kromě transformace druhého pilíře už máte vymyšlenou alternativu k důchodové reformě?

Jeden z největších propagandistických triků minulé vlády je tvrzení, že druhý pilíř se rovná důchodová reforma. Vždyť to tak není.

A.cz: Ano, je to zjednodušování. Ale i předchozí vláda vždy říkala, že podstatné změny provedla i v parametrech prvního pilíře, tedy u klasických státních důchodů.

Ale ty jsme my nikdy nijak zásadně nezpochybňovali. Naopak my chceme založit komisi, kde budou zastoupeny všechny parlamentní strany, a budeme diskutovat další parametrické změny, protože ty by měly být realizovány na základě širšího konsenzu. Chtěl bych říci, že kromě konfliktu kolem druhého pilíře, existuje také příklad vzorné spolupráce. Byla tady komise vládních stran a sociální demokracie, ze které vzešly předdůchody. Stejně tak nebudeme zpochybňovat třetí pilíř.

Možná se vrátí i provize

A.cz: Předpoklad pro skutečné fungování předdůchodů je ten, že se do nich výrazně zapojí zaměstnavatelé. Penzijním společnostem by v tomto ohledu pomohlo, kdyby opět mohly zaměstnavatelům nabízet provize za sjednání jejich produktů. Je možné, že v tomto penzijním společnostem vyjdete vstříc?

Nerad bych to sliboval, ale mohu slíbit, že to je věc, o které jsme připraveni diskutovat.

A.cz: Jednou z parametrických změn v prvním pilíři, které udělala předchozí vláda je to, že důchodový věk nyní není „zastropován" a pro nyní narozené děti to například znamená, že do důchodu by šly v 73 letech. Plánujete tedy toto „zastropování"?

Je to jedna z možností, jak to udělat. V ideálním případě to bude fungovat tak, že ta zmíněná komise odborníků z jednotlivých stran to bude vyhodnocovat třeba každých pět let a podle toho bude rozhodovat.

A.cz: A vaše osobní stanovisko je jaké? Měl by se důchodový věk „zastropovat"?

Mělo by se to permanentně revidovat. Stanovisko ČSSD je každopádně jednoznačné, je to strop na hranici 67 let věku.

A.cz: Budete zvyšovat sociální pojištění?

Rozhodně ne.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy