Přídavky na děti budou vyšší a dostupnější. Spočítejte si, o kolik se dávka změní

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 14. 12. 2022 14:25
Přídavky na děti se od ledna zvýší o 200 korun. Nově se tak budou pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun měsíčně podle věku dítěte. Protože ministerstvo práce a sociálních věcí od ledna zároveň zvýší i životní minimum, dosáhne na přídavky více rodin. V naší kalkulačce zjistíte, zda na státní peníze budete mít od nového roku nárok a kolik korun vám přijde na účet.

Přídavek na dítě

V současné době pobírá přídavek na dítě necelých 250 tisíc rodin. Jde o domácnosti, kde jsou měsíční příjmy nižší, než je 3,4násobek životního minima. Do příjmu se počítá i rodičovský příspěvek.

Od nového roku se přídavky zvýší o 200 korun, pohybovat se budou v rozmezí od 830 do 1580 korun. Vládní novelu schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze a nyní ji podpořil Senát. 

Zároveň se počítá se zvýšením životního minima z nařízení vlády. Tím se rozšíří i okruh možných příjemců přídavku na dítě. Naše kalkulačka ukazuje, které domácnosti na vyšší přídavky na děti od nového roku dosáhnou. 

Výše přídavku za měsíc by nově měla činit:

  • pro dítě do 6 let: 830 korun

  • pro dítě od 6 do 15 let: 970 korun

  • pro dítě od 15 do 26 let: 1080 korun

Pokud rodiče pracují, je přídavek ještě o 500 korun měsíčně vyšší. 

Podle Aleny Zieglerové, odbornice na sociální dávky z Institutu pro sociální inkluzi, je právě to problém této dávky. "Přídavek na dítě je vyplácen ve dvou výměrách podle toho, do jaké rodiny se dítě narodilo. Dítě z rodiny, kde alespoň jeden člen pracuje nebo pobírá podporu v nezaměstnanosti, nemocenské či důchodové dávky, příspěvek na péči o dítě či rodičovský příspěvek, má nárok na přídavek na dítě vyšší o 500 korun měsíčně než dítě, s nímž nebydlí nikdo takový," podotýká Zieglerová.

Od září je možné o přídavek na dítě požádat pomocí online formuláře na webu MPSV.

Životní minimum od ledna 2023
pro jednotlivce 4 860
pro 1. osobu v domácnosti 4 470
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4 040
pro nezaopatřené dítě do 6 let 2 480
pro nezaopatřené dítě ve věku od 6 do 15 let  3 050
pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let 3 490
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 8 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy