Změny v rodičovském příspěvku: Čerpání se od Nového roku zjednoduší, může být i rychlejší

Petr Kučera Petr Kučera
30. 12. 2017 9:21
Od Nového roku se ruší maximální možná výše příspěvku za měsíc. Zároveň se uvolňují dosud přísné podmínky čtyřletého čerpání pro rodiny, které nedosáhly na peněžitou podporu v mateřství. Na vyšší částku než dosud dosáhnout rodiče vícerčat.
Největší změna. (ilustrační foto)
Největší změna. (ilustrační foto) | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Rodičovský příspěvek lze od ledna 2018 čerpat jednodušeji a rychleji než dosud. Změnu prosadila ještě bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ve vládě vedené Bohuslavem Sobotkou.

Od Nového roku se ruší maximální možná výše příspěvku za měsíc, která dosud činila 11 500 korun. Rodiče s vyššími příjmy tak mohou celkovou částku vyčerpat rychleji než do konce druhého roku dítěte, jak tomu bylo dosud.

Minimální doba, za kterou může být rodičovský příspěvek vyčerpán, nově dosahuje jen šest měsíců. Rychlejší čerpání je i nadále navázáno na velikost příjmů. Zůstává totiž limit, podle něhož měsíční výše rodičovského příspěvku nesmí být vyšší než 70 procent vyměřovacího základu - tedy zjednodušeně hrubého měsíčního výdělku.

Kdo tedy vydělával například 30 tisíc korun hrubého, bude moci celkových 220 tisíc korun vyčerpat nejrychleji během deseti měsíců. Na maximální částku téměř 37 tisíc měsíčně - při nejrychlejší variantě čerpání během šesti měsíců - by pak měli dosáhnout lidé s příjmy nad 90 tisíc korun.

Lepší podmínky pro podnikatelky, studentky či nezaměstnané

Zároveň se uvolňují dosud přísné podmínky čtyřletého čerpání pro rodiny, které nedosáhly na peněžitou podporu v mateřství. Tedy zjednodušeně řečeno pokud si rodič neplatil nemocenské pojištění - typicky podnikatelé, studenti nebo nezaměstnaní.

Dosud platilo, že kdo kvůli tomu nedosáhl na peněžitou pomoc v mateřství, která se pobírá těsně před porodem a po porodu, musel 220 tisíc korun rodičovského příspěvku vyčerpat jen podle předem daného scénáře - konkrétně 7600 korun měsíčně do konce devátého měsíce věku a následně 3800 korun měsíčně do čtyř let věku dítěte.

Nově si tito rodiče budou moci volit čerpání příspěvku až do výše 7600 korun, a zkrátit si tak celkovou dobu čerpání nejvíce na tři roky.

I pro děti narozené před Novým rokem

Všechny novinky v rodičovském příspěvku mohou využít i rodiče, kterým se dítě narodilo ještě před 1. lednem 2018. Musí ale podat novou žádost - třeba mohou hned v lednu požádat o zvýšení měsíční částky podle nových pravidel.

Rodiče, kteří už dávku čerpají a žádnou změnu nechtějí, nemusí dělat nic - zůstane jim dosavadní výše příspěvku.

Celková částka příspěvku k vyčerpání - 220 000 korun - se nemění, přestože odbory navrhovaly její zvýšení. Nově se však zvyšuje u rodin, kterým se narodila vícerčata - na 330 000 korun. Zatímco rodiče, jejichž dvě děti se narodily postupně třeba s odstupem tří let, mohly čerpat dvakrát 220 000 korun, u současně narozených dětí se tato částka nenásobila.

"Rodičům umožníme dřívější návrat do zaměstnání," popsala Marksová hlavní důvod změn v příspěvku. Už nyní nicméně platí, že rodiče mohou při pobírání příspěvku pracovat.

Původní návrh ministerstva práce, aby se přestala sledovat délka docházky dětí do školky, však neprošel. I nadále tak platí, že rodiče mohou dát dítě do školky nejvýše na 46 hodin měsíčně, jinak o dávku přijdou.

Příliš štědré, namítalo ministerstvo financí

Ministerstvo financí vedené tehdy Andrejem Babišem (ANO) během projednávání novely uvedlo, že nemá nic proti uvolňování podmínek, které umožní rychlejší návrat do práce, upozornilo však, že v případě velmi rychlého čerpání, které využijí jen lidé s nadprůměrnými příjmy, nedává smysl rozdělovat stále stejnou částku.

"Návrh zákona deformuje účel, k němuž je dávka určena, a to jako příspěvek pro potřebu rodiče, který si v důsledku osobní a celodenní řádné péče o dítě nemůže zajistit příjem vlastní prací," uvedlo ministerstvo.

"Pokud bude rodičovský příspěvek vyplácen minimálně šest měsíců, pak měsíční dávka může činit až téměř 37 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se zpět do zaměstnání vrací především lidé s nadprůměrnými příjmy, není žádný důvod takovým osobám vyplácet štědré sociální dávky," domnívá se úřad.

Pravidla naposledy výrazně měnil tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09) od roku 2012. Ten zjednodušil pravidla čerpání příspěvku, když dal rodinám k dispozici celkový limit ve výši 220 tisíc korun a nechal na nich (při dodržení stanovených limitů), jak rychle dávku vyčerpají. Tato pravidla platí dosud, přičemž rodiny mohou výši příspěvku měnit vždy po třech měsících. Dříve lidé mohli volit jen ze tří předem daných scénářů.

Video: Dítě nemá šanci z obezity vyrůst, varuje odborník

Naši generaci převálcovalo toxické obezitogenní prostředí, civilizace je čím dál línější. Rodiče si nikdy nepřiznají, že je jejich dítě obézní. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy