Jak zjistit zůstatek na účtu? Zdarma!

Karolína Kučerová
25. 5. 2006 0:00
S rozvojem komunikačních technologií si lidé stále více zvykají na to, že můžou kdykoli zjistit to co potřebují. Týká se to i bankovních služeb: přehled o tom, zda už jste dostali očekávané peníze nebo jestli už jste v účtu nespadli do debetu, už dnes můžete zjistit prakticky kdykoli a kdekoli. Nespoléhejte ale na to, že tuto informaci vždycky obdržíte zdarma, i když bezplatnou možnost zjištění zůstatku u každé banky najdete. Že by ale byla zdarma...

Čas jsou peníze

Při hodnocení nákladů na zjištění zůstatku je třeba vědět, že kromě poplatků za samotnou informaci může člověk mít i další náklady. Něco stojí připojení k internetu, datový přenos mobilního bankovnictví (některé banky mají aplikaci založenou na textových zprávách) i hovor na infolinku banky, pokud není "zelená."

Bez výjimky bezplatně zjistíte zůstatek v bankomatech své banky. V tomto případě ovšem nejde informace za vámi, ale vy za informací - takže musíte investovat svůj čas, a ten přece také znamená peníze.

V následující tabulce najdete přehled toho, jak je možné získávat informace v jednotlivých bankách.

banka SMS e-mail bankomat telefon internet GSM banking
ČS zdarma NELZE zdarma zdarma zdarma zdarma
ČSOB 1 Kč zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma
eBanka* 2,90-3,90 Kč 2,90-23,90 Kč** NELZE zdarma zdarma 2,90-3,90 Kč
GE Money 2,50 Kč NELZE zdarma zdarma zdarma 2,50 Kč
HVB Bank NELZE NELZE NELZE zdarma zdarma 2 Kč
KB 1 Kč zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma
PS* 3 Kč 0-4 Kč zdarma 0-10 Kč 0-2 Kč 0-2 Kč
RB 3 Kč 1 Kč zdarma zdarma zdarma 3 Kč
ŽB 1,90 Kč zdarma zdarma zdarma zdarma 1,90 Kč
* cena záleží na programu, ve kterém je účet veden
** informaci není možné objednat jednorázově, jen jako pravidelná služba

Průběžný přehled? Musíte promyslet

Pokud chcete znát zůstatek svého účtu každý den nebo po každé transakci, banky tuto službu obvykle poskytují. V podobě SMS si informaci obvykle musíte zaplatit, když vám ji banka posílá e-mailem, může být i zdarma. K pravidelnému zasílání může docházet především u textových a e-mailových zpráv, dávat vědět ale může i GSM banking nebo telefonní banka (např. u KB, ŽB). U těchto kanálů si ovšem často musíte informace zaplatit.

Některé banky také mají u svých balíčků služeb stanovený počet informací, které poskytují bezplatně (např. 5 telefonických zjištění v rámci Max Phone u Postžira Klasik nebo Senior).

TIP: Pokud banka posílá bezplatné zprávy e-mailem, můžete si ze schránky elektronické pošty nastavit přeposílání části zpráv na mobilní telefon - tím získáte informace do telefonu, a přitom zdarma.

Pozor na kontokorent!

Jan pro úplnost je třeba připomenout, že zobrazený zůstatek na účtu nemusí být vždy přesně částka, která vám tam "leží." Její výši mohou ovlivnit příkazy či platby kartou, které už jste zadali, ale ještě se neprovedly, a také kontokorent. Pokud máte sjednané povolené přečerpání svého účtu, některé banky vám ho nabídnou v rámci "zůstatku."

Ke kontokorentu se banky stavějí v principu několika způsoby: Buď uvádějí zůstatky dva, skutečný a disponibilní (např. GE, ČSOB, PS), nebo umožňují klientovi si zobrazení vybrat (např. eB), případně volí jednu z těchto variant (např. včetně kontokorentu RB, KB, ŽB; bez kontokorentu HVB). Někdy se ale zobrazený zůstatek liší podle toho, kde se po něm pídíte - například Česká spořitelna v bankomatech uvádí zůstatek včetně přečerpání, v textovkách ale bez něj, eBanka zase v SMS uvádí vždy zůstatek i s kontokorentem.

 

Právě se děje

Další zprávy