Online - Finanční majetek typického investora se kumuluje v průběhu mnoha let. Jenže nejvyšší příjmy má člověk v mládí a postupně klesá až k nule v důchodovém věku.
A v té době je dost pozdě začít přemýšlet o svém „investičním portfoliu" či spoléhat jen na změny v současném důchodovém systému.
Vzhledem k tomu, že počet lidí v důchodovém věku se výrazně zvyšuje a těch aktivně činných snižuje. Otázka individuálního zabezpečení se na stáří je tak značně aktuální.
Jednou z možností, mimo klasického penzijního či životního pojištění je i investování do fondů životního cyklu.
Příklad
- Rentier Invest má 7 linií a klient může zvolit tu, která mu vyhovuje délkou i rizikem, které chce nést
- Minimální částka pro jednorázovou investici je 5000 Kč (následná 1000)
- Pravidelné investice minimálně 500 Kč.
- Kdykoli lze upravit pravidelnou částku i zkrátit zvolený investiční horizont
Jejich koncepce odpovídá té, ke které směřuje většina světových penzijních reforem - vytvořit si při rozumné dlouhodobé strategii investování a zajistit kvalitní život v penzi.
Jde o investování pohybující se v horizontu od jednoho do 40 i více let. Hlavní strategií fondů životního cyklu je přizpůsobit typ investice fázi životního cyklu člověka.
V mladším věku investora je vhodné vkládat více peněz do dynamičtějších a rizikovějších produktů, které mohou potenciálně nést vyšší výnos a ten pak ve vyšším věku „zajistit" a investovat do konzervativnějších produktů se stabilnějším výnosem a nízkou rizikovostí.
Na dotazy čtenářů o investicích odpovídal Petr Šimčák, ředitel marketingu Pioneer Investments.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:04Autor: Jaroslav
Otázka: Poměr SLOŽENKY:VÝPLATA je stále vyrovnanější,rostou energie,potraviny, nájem,léky.Když má člověk český plat a evropské ceny, JAK se dá ušetřit a investovat, případně dlouho přežít v důchodu,kdy"hmota složenek" poklesem příjmu důchodem vzroste na dvojnásobek ?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Dobrý den, v budoucnu Vám pomohou jen (hlavně) vlastní peníze. Myslet na to musíme všichni. Snad se nám podaří mít i evropské platy :-). Ale čím dříve začneme vytvářet rezervy, tím méně to bolí (stačí menší částky i v řádu stokorun a hlavně pravidelně)
Odpovězeno: 22. 07. | 11:05Autor: Lena
Otázka: Proč mám spořit na důchod ,když je mizivá šance že se ho dožiji.Odchod do důchodu se pořád zvyšuje.
Petr Šimčák, Pioneer Investments: A zvyšovat se bude... Myslím, že riziko dlouhého stáří bez prostředků je větší a vážnějsí, než riziko nedožití se důchodu...
Odpovězeno: 22. 07. | 11:08Autor: Jaromír
Otázka: Mám letos 57 let a mám od roku 1997 penzijní připojištění- 18 000 ročně. Ještě jsem loni uzavřel u ING pojištění Garant Invest s koncem za 5 let.Myslíte, že je to tak správně.Do důchodu jdu za 6 let, pracuji od 1991 jako OSVČ a nikdo mi není schopen řící, kolik si mám měsíčně platit na sociálním.
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Správně to je určitě, ale obávám se, že jste začal pozdě na to, aby ta finanční rezerva byla významná. Zvážil bych i rozložení prostředků do jiných investičních instrumentů, například podílové fondy vybrané někým kompetentním na základě investičního horizontu atd.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:09Autor: tom
Otázka: dobrý den, mohl byste mi doporučit, chtěl bych investovat do nějaké pohledávky, kde by mi měli měsíčně vyplácet úrok a nakonec ta pohledávka zůstane moje. Jak toto funguje?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Obávám se, že s investicí do pohledávek v tomto duchu Vám neporadím.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:12Autor: Karel
Otázka: Přeji hezký den
Zajímalo by mne kolik procent čistého přijmu si myslíte, že je vhodné spořit na svůj důchod? Případně i na jiné účely. Pokud to lze říct obecně případně řekněme pro věk 30 let a průměrný čistý příjem (teď asi 20 000kč).
Děkuji
Petr Šimčák, Pioneer Investments: také přeji hezký den, skvělý článek na toto téma psal časopis FOND SHOP (začátkem roku), na zachování životní úrovně se ta částka pohybovala mezi 15-20 % příjmů.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:17Autor: Tycoon
Otázka: Kolik z těch vašich 7 linií investování dokáže dlouhodobě pokrýt alespoň inflaci? (Ani jeden penzijní fond to nedokáže)
Je nějaké z těch linií tak dobrá, že zvyšuje hodnotu investice i při současné světové finanční krizi?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: cílují to samozřejmě všechny, ale jak jste psal sám - dlouhodobě. Když se podíváte na výkonnosti základních tříd aktiv - bezrizikový peněžní trh, pak dluhopisy a pak akcie, tak všechny překonaly na dlouhé periodě (investiční horizont mladého člověka na důchod) inflaci. Ale současně všechny třídy aktiv mají i období (často i v několika letech), kdy to prostě nefunguje.
V současné krizi se asi nejvíce radují klienti Linie 7, ale neřekl bych, že to je tím, že je tak "dobrá", ale tím, že je konzervativní bez akcií.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:18Autor: Aleš
Otázka: Dobrý den, investuji s Vašim fondem China Greater Equity pravidelně 1500 měsíčně. Bohužel nikdy nevím,kolik mám podílových listů,zajímá mne spíše množství,protože ostatní snadno spočítám.V současnosti když chci tyto informace musím na pobočku.Neuvažujete proto o elektronickem bankovnictvi?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Dobrý den, v současné době to nemáme připraveno. Nevylučuji tuto službu do budoucna
Odpovězeno: 22. 07. | 11:21Autor: Adéla
Otázka: Dobrý den, šetřím si na důchod, mám obavu, že přijetím eura hodnota těch našetřených peněz klesne. Mám pravdu? Děkuji a přeji hezký den.
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Jde o to, za jaký kurz a kdy bude euro přijato. asi lze říci, že čím budou cenové hladiny srovnanější (Eurozona a ČR) a čím silnější bude koruna, tím je toto riziko menší. Současné trendy tedy hovoří ve Váš prospěch (pokud spoříte do korunových instrumentů - at již lokálních nebo do CZK zajištěných)
Odpovězeno: 22. 07. | 11:25Autor: Pavel
Otázka: Dd, rád bych investoval volné finanční prostředky. Měsíčně cca do 50.000Kč. Něco již mám naspořeno, ale vzhledem k rekonstrukci bytu, musím i tyto prostředky použít. Rád bych věděl do čeho a jak nejlépe investovat v rozmezí 30-50.000Kč/měsíc. Časový horizot 1-5let. Poté bych rád hypotéku. Děkuji
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Dobrý den. Spořící plán obecně snižuje rizikovost investice do akcií a zkracuje horizont. Na horizont 1 roku bych se stejně obával, na horizont 5 let bych volil strategii, která by mohla mít v sobě podíl akcií (preferoval bych vyspělé trhy se zajištěním do CZK) až do výše cca 40%. Na jednorázovou investici bych na 5 let nepřesahoval podíl akcií přes 30%. Celkově bych také bral v úvahu, co za těch 5 let - myšleno "vynucený" prodej atd. Čím striktnější požadavek investici opravdu prodat (potřeba likvidity), tím by strategie měla být konzervativnější.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:30Autor: Michal
Otázka: Mám 2 roky Rentiera (na 8 let) a jsem hluboko ve ztrátě.V marketingových materiálech píšete pouze o zafixování zisku rebalancovánim portfolia,logicky tedy, pokud rebalancujete směrem ke konzervativnějším nástrojům s menším potenciálem zisku, těžko budu po 8 letech v zisku, je to tak?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Upřesnění - jste v Linii 4 a investujete pravidelně menší částky? Rebalancing proběhne za rok a i když nemohu slíbit, že burzy porostou, riziko ztráty po osmi letech je minimální. Rebalancing probíhá postupně nikoli skokově
Odpovězeno: 22. 07. | 11:35Autor: kyberpunker
Otázka: Myslíte si, že je vhodné si spořit na důchod např. ve fondech Pioneer, jejichž zisky jsou v červených číslech?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Proč ne? některé jsou v červených, jiné v černých. Stejně jako všechny ostatní. Ale já osobně raději kupuji to, co je levnější než to, co je dražší. Jen tak lze mít z investic prospěch. Protože v budoucnu budou černá právě ta čísla, která jsou dnes červena.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:40Autor: Lukas
Otázka: Dobrý den. Zajímalo by mne zda se vyplatí v současnosti investovat do drahých kovů (zlato, platina,atd.). A v jakem časovém horizontu? Dekuji.
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Dobrý den, myslím, že hlavně se vyplatí investovat a nikoliv spekulovat. Pod pojmem investice mám na mysli diverzifikované portfolio mezi akcie, dluhopisy, peněžní trh, reality, komodity a hedge fondy. Vše podle a) horizontu, b) finančné situace c) tolerance k riziku. Laicky řečeno, nejen podle toho, co člověk chce (výnos) a čeho se bojí (riziko), ale i to, co potřebuje (aktuální majetek vs budoucí finanční potřeby). Takže ty kovy tam logicky patří (v přiměřené míře). Ale pokud byste po mě chtěl vědět, zda vyrostou a kdy klesnou..., to opravdu nevím, to bych spekuloval.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:43Autor: Vondrová
Otázka: Dobrý den, pane Šimčák!
Pochopila-li jsem dobře, tak se jedná o souběžné "spoření" na stáří vedle penzijního připojištění a životního pojištění. Je mi 50 let a mám PP a ŽP. Doporučil byste mi nějaký typ Vašich produktů a jaká je variabilita mezi jednotlivými strategiemi? Děkuji Vondrová
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Dobrý den paní Vondrová, ano, jde o souběžný investiční program. Dle horizontu by byla optimální Linie 3, ale ta má relativně velký podíl akcií. Bez znalosti dalších aspektů bych si netroufl radit on-line. Určitě by s Vámi měl o tom promluvit kvalifikovaný poradce.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:48Autor: Hanka
Otázka: Dobrý den! Jakou přípravu na důchod poradíte lidem, kteří stěží dožijí do konce měsíce s výplatou? Mám na mysli ty, kteří nepijí, nekouří, ale třeba se sami starají o děti a víc už fakt nemůžou...
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Dobrý den, pokud opravdu není rezerva, prošel bych znovu všechny výdaje. Ale nechci dávat hloupé rady.
Odpovězeno: 22. 07. | 11:55Autor: jr
Otázka: Jak to delate Vy osobne? Samozrejme jen orientacne, napr. od jakeho veku kolik procent prijmu zhruba do ceho investujete nebo planujete investovat, zda do nemovitosti, produktu typu fondy nebo primo akcie apod. Dekuji.
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Mam pravidelný měsíční investiční program na a) Rentier (nejrizikovější linie) a při současném poklesu jednoduše kupuji více podílů za levnější ceny b) totéž na 2 akciové fondy (zaměřené na menší firmy) a současné krize jsem využil k mimořádnému nákupu fondů zaměřených na rizikové dluhopisy. Myslím, že bych měl optimálně spořit asi dvakrát více než činím (cílově 20% příjmů). Obecně se mi líbí rada stará několik tisíc let (Talmud), parafrázuji: třetina nemovitosti, třetina rezerva (fondy peněžního trhu, dluhopisy) a třetina obchod (akciové fondy, podíly ve firmách, hedge fondy...). Opět konkrétně lze poradit až dle individuální finanční situace každého.
Odpovězeno: 22. 07. | 12:02Autor: p.Král
Otázka: Pane Šimčáku,
jsem čerstvým důchodcem a mám částku cca 1 mil. Kč. Jak ji v současné době co nejlépe investovat s cílem ochrany před inflací, nikoliv s cílem maximalizace zisku. Děkuji
Petr Šimčák, Pioneer Investments: dobrý den, určitě bych preferoval ve Vašem případě fondy peněžního trhu, i když to s tou ochranou před inflací není minimálně na příští rok nic moc. Pokud z této částky chcete pravidelně čerpat a dočerpat ji na nulu, musíte porovnat své výdaje a životní náklady s touto "rentou", zda Vám stačí zhodnocení dnes cca 4% p.a., obecně - dlouhodobě - velmi blízké inflaci (tedy reálně blízko nule). V kladném případě bych nehledal nic jiného. Pokud by představa o rentě vyžadovala vyšší zhodnocení, je to otázka, zda brát dodatečná rizika. Minimálně dnes je na trhu situace, která dlouhodobým investorům (cca 10 let) nabízí opravdu atraktivní možnosti. To ale už není tak snadné rozepsat.
Odpovězeno: 22. 07. | 12:05Autor: Honza
Otázka: Dobry den, povazujete podilove fondy za bezpecne pro investovani penez. Slysel jsem nazor, ze jsou malo transparentni. Ale kam investovat penize s vetsi kontrolou pokud mam pouze 500.000-600.000Kc k investici?
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Myslim, ze z dostupných nástrojů je podíl fond nejtransparentnější. Postavte je proti penzijnim fondum, pojistkam, hedge fondům, certifikatum, strukturovaným produktum, ... Je to o regulaci a povinnosti zveřejnit vše podstatné. Snad čitelnější je jen indexový fond (nikoliv certifikát).
Odpovězeno: 22. 07. | 12:13Autor: Petr L.
Otázka: Nemyslíte,že investovat do rizikovějších produktů je pro čechy tak trochu risk? Mají rádi jistotu.
Petr Šimčák, Pioneer Investments: Myslím, že nikdo by nemel riskovat nad rámec svých znalostí, emoční "stability", finanční potřeby. Dobře sestavená investice nebere nesmyslná rizika. Špatně sestavená investice se velmi často dobrým rizikům zbytečně vyhýbá. Ale pro většinu lidí je lepší zůstat v konzervativních produktech, protože si sami následně škodí. Je prokázáno, že nákupy/prodeji ve snaze ochránit či zvýšit hodnotu sv=é investice si podílníci akciových fondů škodí natolik, že by udělali lépe, kdyby neinvestovali vůbec. Jen jsem zatím nepřišel na to, co s tím...Takže: a) radějí do zajištěných a konzervativních produktů, pokud se nechcete vzdělávat a nesnesete pohled na pokles hodnoty b) pokud do rizikovějších, jen přes pravidelné měsícní platby na dlouhý horizont. c) neposlouchat rady tech, kteří mají na vše odpověd a je jim vše jasné. d) Talmud (viz jedna z odpovědí) je opravdu rada, která funguje.
Víc asi neporadím a protože se již nachýlil čas, děkuju za možnost této diskuse a omlouvám se všem, kterým jsem nestihl odpovědět.Hezký zbytek dne.