Dodavatelé energií porušují zákon, neoznamují zdražení

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 4. 2012 13:40
O změně musí dodavatel informovat minimálně 30 dnů předem
Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Více jak třetina kontrolovaných dodavatelů plynu či elektřiny porušila zákon, když své odběratele včas neinformovala o chystané změně cen.

Energetický zákon totiž dodavatelům nařizuje, aby změnu ceny plynu a elektřiny pro domácnosti a podnikající fyzické osoby zveřejnily s minimálně třicetidenním předstihem.

Kontrola Energetického regulačního úřadu odhalila porušení této povinnosti u deseti z dvaceti šesti kontrolovaných dodavatelů energií. Dvě z kontrolovaných společností navíc nedodaly regulačnímu úřadu včas požadované dokumenty.

Úřad se všemi těmito společnostmi zahajuje správní řízení, jejichž výsledkem může být pokuta až ve výši 15 milionů korun.

Jména firem, se kterými bude vedeno správní řízení, může úřad zveřejnit až po jeho skončení.

Snadné odstoupení od smlouvy

Od srpna minulého roku, kdy byl novelizován energetický zákon, platí, že dodavatel elektřiny či plynu musí své zákazníky o zdražení či jiných dalších změnách smluvních podmínek informovat právě do 30 dnů před jejich platností.

Zákazník na základě tohoto dokumentu pak může do 10 dnů před platností změn odstoupit od smlouvy, za což po něm dodavatel energie nesmí požadovat žádný poplatek. Odstoupení od smlouvy je účinné k poslednímu dni v měsíci.

Zákon dále myslí na situaci, kdy dodavatel bude o změně informovat později (nebo vůbec), než by podle zákona měl. V takovém případě spotřebitel může bez udání důvodu smlouvu vypovědět do tří měsíců od změny sazebníku či smluvních podmínek.

Samozřejmě platí, že kromě této mimořádné situace, se spotřebitelé ze smluv mohou vyvázat bez sankcí kdykoli (pokud nemají smlouvu na dobu určitou). Obvykle ve smlouvách o dodávce elektřiny či plynu je ale výpovědní lhůta stanovena na dobu tří měsíců.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy