Od ledna se zvyšuje minimální mzda na 13 350 korun. Změna ovlivní celou řadu plateb a daňových odpočtů, například zálohy na zdravotní pojištění, limit pro zdanění důchodů nebo třeba i školkovné. Podívejte se, zda a jak se výrazné navýšení minimální mzdy dotkne právě vás.

• Zvýšení minimální mzdy o 1 150 korun má kromě důsledků pro zaměstnance pracující za minimální mzdu, kteří si finančně polepší, také dopad na daňové a další finanční povinnosti.

Minimální mzda se týká pracujících nejen na hlavní pracovní poměr, ale i na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. "Stejně tak nezáleží na tom, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou nebo zda je práce hlavním či vedlejším zaměstnáním či přivýdělkem ve formě brigády. Nárok na minimální mzdu vzniká v každé takové práci samostatně," vysvětluje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco pro ČR a SK.

Měsíční sazba minimální mzdy vychází z týdenní pracovní doby 40 hodin. Pokud má zaměstnanec sjednanou kratší pracovní dobu, snižuje se poměrně i mzda.

před 41 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.