Ve volném čase se nepracuje. Data ukázala, kde to šéfové ignorují a své lidi úkolují

Ekonomika Ekonomika
30. 9. 2020 13:09
Pro mnohé lidi je sice práce středobodem jejich života, čeští šéfové ovšem dokáží volný čas svých zaměstnanců celkem respektovat. Tedy alespoň podle aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. Ten zjišťoval podíl zaměstnanců, které jejich zaměstnavatel v uplynulých dvou měsících opakovaně kontaktoval v jejich volném čase.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Z čerstvé statistiky vyplývá, že loni bylo v celé EU takových zaměstnanců 17,4 procenta, přitom v Česku 7,7 procenta. Větší klid od svých šéfů v době svého volna mají už jen Litevci (4 %) a Rumuni (5 %).

Například u sousedních Slováků je svými šéfy v době volna kontaktováno 9,8 procenta zaměstnanců, u Němců je to pak 17,2 procenta.

Naopak zaměstnavatelé ve Finsku, ve Švédsku a v Nizozemsku jsou poměrně neodbytní - podíl vícekrát vyrušených zaměstnanců v těchto zemích loni dosáhl 35,3 procenta, 32,3 procenta a 29,8 procenta.

"Samozřejmě, podobné statistiky je třeba brát s rezervou. Mohou být zatíženy určitou subjektivitou, či dokonce autocenzurou, plynoucích z kulturně-historicky daných norem a vzorců chování. To, co zaměstnanec ve Skandinávii už považuje za vyrušení, třeba zaměstnanec v zemích typu ČR, Rumunska nebo Litvy ve statistice ani nevykáže," podotýká ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Z dat evropských statistiků zároveň vyplývá, že častěji jsou takto "vyrušováni" muži, a to z 20 procent. U žen je to 14 procent.

Nejvíce jsou ve svém volnu kontaktováni manažeři, techničtí pracovníci, příslušníci ozbrojených složek nebo prodejci.

Foto: Eurostat

Z hlediska odvětví k tomu pak nejčastěji dochází na trhu nemovitostí, v zábavním a uměleckém průmyslu, vědě a technice a ve finančním sektoru.

Eurostat také vyčíslil podíl zaměstnanců, kteří nejen, že byli v uplynulých dvou měsících svým nadřízeným kontaktováni, ale ještě navíc dostali v rámci tohoto kontaktování pracovní úkol, na jehož splnění museli začít pracovat ještě před začátkem dalšího pracovního dne.

I v tomto případě dopadli Češi lépe než průměr EU. V Česku bylo loni takových zaměstnanců jen 5,2 procenta, v EU jako celku šlo o 10,5 procenta. Lépe než čeští zaměstnavatelé si v této statistice stojí opět Litevci a Rumuni a nejneodbytnější jsou podle statistik šéfové finští (22,3 %), švédští a britští (15,9 %).

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy