Ve volném čase se nepracuje. Data ukázala, kde to šéfové ignorují a své lidi úkolují

Ekonomika Ekonomika
30. 9. 2020 13:09
Pro mnohé lidi je sice práce středobodem jejich života, čeští šéfové ovšem dokáží volný čas svých zaměstnanců celkem respektovat. Tedy alespoň podle aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. Ten zjišťoval podíl zaměstnanců, které jejich zaměstnavatel v uplynulých dvou měsících opakovaně kontaktoval v jejich volném čase.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Z čerstvé statistiky vyplývá, že loni bylo v celé EU takových zaměstnanců 17,4 procenta, přitom v Česku 7,7 procenta. Větší klid od svých šéfů v době svého volna mají už jen Litevci (4 %) a Rumuni (5 %).

Například u sousedních Slováků je svými šéfy v době volna kontaktováno 9,8 procenta zaměstnanců, u Němců je to pak 17,2 procenta.

Naopak zaměstnavatelé ve Finsku, ve Švédsku a v Nizozemsku jsou poměrně neodbytní - podíl vícekrát vyrušených zaměstnanců v těchto zemích loni dosáhl 35,3 procenta, 32,3 procenta a 29,8 procenta.

"Samozřejmě, podobné statistiky je třeba brát s rezervou. Mohou být zatíženy určitou subjektivitou, či dokonce autocenzurou, plynoucích z kulturně-historicky daných norem a vzorců chování. To, co zaměstnanec ve Skandinávii už považuje za vyrušení, třeba zaměstnanec v zemích typu ČR, Rumunska nebo Litvy ve statistice ani nevykáže," podotýká ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Z dat evropských statistiků zároveň vyplývá, že častěji jsou takto "vyrušováni" muži, a to z 20 procent. U žen je to 14 procent.

Nejvíce jsou ve svém volnu kontaktováni manažeři, techničtí pracovníci, příslušníci ozbrojených složek nebo prodejci.

Foto: Eurostat

Z hlediska odvětví k tomu pak nejčastěji dochází na trhu nemovitostí, v zábavním a uměleckém průmyslu, vědě a technice a ve finančním sektoru.

Eurostat také vyčíslil podíl zaměstnanců, kteří nejen, že byli v uplynulých dvou měsících svým nadřízeným kontaktováni, ale ještě navíc dostali v rámci tohoto kontaktování pracovní úkol, na jehož splnění museli začít pracovat ještě před začátkem dalšího pracovního dne.

I v tomto případě dopadli Češi lépe než průměr EU. V Česku bylo loni takových zaměstnanců jen 5,2 procenta, v EU jako celku šlo o 10,5 procenta. Lépe než čeští zaměstnavatelé si v této statistice stojí opět Litevci a Rumuni a nejneodbytnější jsou podle statistik šéfové finští (22,3 %), švédští a britští (15,9 %).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy