Ceny ropy vyšší pod tlakem konfliktu

Robert Šíbl
26. 7. 2006 10:08
Nová izraelsko-libanonská válka zavdala hlavní příčinu k prolomení dalších historických maxim ceny ropy na světových trzích.

Nová izraelsko-libanonská válka zavdala hlavní příčinu k prolomení dalších historických maxim ceny ropy na světových trzích. Nejistota, zda se do konfliktu nevmísí Sýrie a především Írán vyhnaly cenu ropy až k 79 USD/barel. Konflikt pokračuje dále, obava, zdá se, vypršela. Cena se uklidnila a poklesla dokonce na nižší úrovně než před začátkem rozbrojů.

 

Investice do komodit byla v prvním pololetí jednoznačnou výhrou s jednou výjimkou: zemní plyn. Ostatním komoditám se díky geopolitickým rizikům ohledně situace v Íránu, díky nebývalému zájmu na straně poptávky i díky omezeným zdrojům na nabídkové straně dařilo nadmíru  dobře.

 

Poslední události, za kterými se skrývají náznaky zpomalení americké ekonomiky (omezená spotřeba), posunuly ceny mírně níže. Stejné důvody ale platí také pro zbývající část roku, fundamenty se proti prvnímu pololetí příliš nezměnily, spíše se posunuly jinam. A rizika hovořící ve prospěch komoditního trhu také přetrvávají.

 

Cena zemního plynu od počátku roku klesla o více než 45 % a snížila tak výkonnost všech komoditních indexů. Faktory, které mají vliv na cenu plynu, se dostávají do popředí právě v současnosti.  Řeč je o nadprůměrných teplotách v letošním létě zvyšujícím poptávku po zdrojích do klimatizací, před námi je sezóna hurikánů ve Spojených státech. Proto bychom se mohli v příštím období dočkat spíše rostoucího trendu ale se zvýšenou volatilitou.

 

Ropa je kapitolou sama pro sebe. Rizik je přemíra, stačí si vybrat. Střednědobé vyhlídky na vyřešení s významným světovým exportérem Íránem nejsou příliš optimistické, nedávný počátek války na blízkém východě nahrává geopolitickým rizikům a dalšímu růstu ceny ropy.

 

Dále pak svoji roli hraje krátkodobě zvýšená poptávka po energiích v letním sezónním období a dlouhodobě hladová ekonomika Číny a její růst poptávky po všech typech komodit. Poptávka po ropě je stále velmi neelastická, existuje jen velmi málo alternativních paliv.

 

Rizika pro pokles vidím nejvíce ve zpomalující ekonomice USA, o jejichž prvních náznacích hovořil i šéf Fedu Ben Bernanke. Výsledkem bude přetrvávající volatilita na trhu, více věcí hovoří spíše pro růst, a to především v delším horizontu. Ceny se tak mohou vyšplhat opět ke svým maximům z předminulého týdne (78,50 USD/barel).

Graf: Relativní cenový vývoj vybraných komodit

Zdroj: Bloomberg, AKAM


V souvislosti s alternativami na trhu paliv a energií obecně se již delší dobu hovoří o etanolovém boomu. Vyšší poptávka po etanolu ale závisí především na vybudované infrastruktuře. Ve střednědobém horizontu by ale právě poptávka po této komoditě mohla nastartovat sektor zemědělských plodin, které se díky nadúrodě z minulých let již delší dobu obchodují na svých minimech. Minulý týden dokonce ztratily přes 2 procenta a v celém roce 2006 si polepšily jen o 1,24 %.

 

Tabulka: vývoj cen vybraných komodit

 

21.07.2006

1 týden

1 měsíc

rok 2006

1 rok

GSCI Index

730,21

-5,02%

2,36%

1,50%

6,99%

Ropa

73,75

-4,56%

6,62%

25,04%

32,36%

Zemní plyn

6,14

-3,28%

-6,82%

-45,31%

-18,69%

Zlato

620,20

-7,16%

5,57%

19,52%

46,93%

Zemědělské plodiny

580,33

-2,26%

-0,37%

1,24%

0,94%

Zdroj: Bloomberg, AKAM

 

Trh kovů a drahých kovů těží ze zvýšené poptávky na konci ekonomické cyklu. Cena zlata se vyskytla na svých letošních maximech díky propadům amerického dolaru. Opět se zlato projevilo jako jistota. Krátkodobě posilující dolar může díky této korelaci cenu zlata opět ovlivnit. Dlouhodobě ale by mohlo zlato nadále posilovat. V ročním horizontu přineslo zlato dokonce více než ropa (téměř 47 procent proti 32 procentům u ropy).

 

Robert Šíbl

Junior Portfolio Manager

Atlantik Kilcullen Asset Management, a.s.

 

 

Právě se děje

Další zprávy