Trik, nebo úspora? Dodavatelé tlačí na fixaci cen energií, nemusí se vždy vyplatit

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
8. 9. 2021 7:50
Předražený závazek na řadu let - i tak může skončit fixace, na kterou dodavatelé energií zákazníky často lákají. Nyní však před skokovým zdražováním cen elektřiny varují už i ekonomové. Právě produkty s fixací se tak ocitají na pořadu dne jako možnost, jak alespoň částečně ušetřit. On-line deník Aktuálně.cz zjišťoval, kdy se v budoucnu skutečně vyplatí a kdy jde naopak o reklamní trik prodejců.
Foto: Thinkstock

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu letos skokově rostou. Zatímco někteří dodavatelé už zdražování v případě elektřiny avizovali, jiní se k tomu chystají. 

Důvodem jsou ceny energií na burze. Cena elektřiny a plynu pro domácnosti se totiž skládá jednak z regulované části určené státem, kterou dodavatel nemůže ovlivnit, jednak z reálné tržní ceny dané energie. K té si pak dodavatel připočítává svou marži.

A právě na komoditních burzách ceny rostou už od konce minulého roku, v případě elektřiny jsou na rekordu. Důvodem jsou především zdražující emisní povolenky v Evropské unii pro producenty, jež na konci srpna poprvé překročily cenu 60 eur, tedy v přepočtu 1500 korun za tunu. Povolenky jsou hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů, jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší.

Pokles cen v nedohlednu

O kolik ale čeští zákazníci ve výsledku zaplatí do budoucna na elektřině navíc, zatím není jasné. Podle některých znalců trhu již ceny elektřiny na evropské burze zřejmě dosáhly svého maxima.

Místopředseda představenstva dodavatele ČEZ Pavel Cyrani například pro server iDnes.cz uvedl, že nad rámec současných cen na příští rok "už moc velký důvod pro další růst není". Poukázal na to, že postupně stále dominantnější obnovitelné zdroje dovedou elektřinu vyprodukovat levněji, a není tudíž důvod pro zdražování.

"Dnes je cena na burze na příští rok přes 80 eur za MWh, když se podíváme dál na rok 2023, je to přes 70 eur. Obnovitelné zdroje dnes vyrábějí určitě pod 70 eur, k tomu diskutujeme jaderný projekt, který má cílovou cenu 50-60 eur za MWh," uvedl Cyrani.

S tím do určité míry souhlasí také ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. "To hlavní zdražování na burzách už je pravděpodobně za námi," říká pro on-line deník Aktuálně.cz. "Ale na druhé straně nejde ani očekávat zlevnění elektřiny," dodává vzápětí.

Vývoj cen elektřiny na komoditní burze za 10 let

Foto: Kurzy.cz

"Ceny elektřiny v celé Evropě jsou rekordně vysoké. Důvodem je obnovení poptávky na úrovně dosahované před pandemií. U producentů elektřiny sledujeme výrazný růst nákladů kupříkladu na emisní povolenky. Tyto dva faktory budou působit i v nejbližších kvartálech a ceny pro domácnosti budou postupně stoupat," vysvětluje Tomčiak.

Ani podle výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora nelze očekávat, že velkoobchodní ceny elektřiny v nejbližších letech výrazněji klesnou. "Spíše naopak," domnívá se Gavor.

Příležitost ke změně smlouvy

Před zákazníky tak leží rozhodnutí, jak na současnou situaci s energiemi zareagovat. Experti oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz se přitom shodují na tom, že chystané zdražování pro ně může být paradoxně šancí na lepší podmínky.

"Jistým pozitivem zdražování je to, že se díky němu můžete zbavit nevýhodné smlouvy nebo i stávajícího dodavatele, vůči němuž máte výhrady," podotýká spotřebitelská organizace dTest.

Podle Radima Dohnala z portálu Capitalinked.com budou distributoři zdražovat pravděpodobně zejména na podzim a před Vánocemi. "To je vlastně příležitost. Protože podle energetického zákona č. 458/2000 Sb., § 11a odst. 5, má zákazník při zdražení možnost odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dní před účinností nového ceníku nebo do tří měsíců od data zvýšení ceny. Tam zákon stanoví podmínky a podrobnosti," připomíná Dohnal.

Dohnal dále doporučuje osvědčený postup - tedy kontaktovat několik konkurenčních dodavatelů. "Těm říct svoji distribuční sazbu a roční spotřebu. Pak si jen vybírat z nabídek. Jak to u energií bývá - cena pro dodávku v blízké budoucnosti bývá vyšší než dodávka za tři roky," radí Dohnal.

Pokud se zákazník rozhodne od smlouvy odstoupit z důvodu zvýšení ceny ze strany dodavatele, měl by uzavřít novou smlouvu, která bude na tu původní bezprostředně navazovat. Vyhne se tak riziku, že se dopustí neoprávněného odběru. Při něm totiž může za odebrané energie zaplatit více, než odpovídá skutečné spotřebě.

S fixací obezřetně

Při zdražování cen energií na trhu se nabízí zvolit produkt s fixací, který by měl ideálně u tržní složky - která ovšem činí jen zhruba třetinu z celkové ceny - zaručit stabilní cenu bez ohledu na vývoj trhu.

Fixace se nevyplatí vždy. Například jak vyplývá z grafu cen elektřiny výše, až do roku 2016 elektřina kontinuálně zlevňovala. Ten, kdo do té doby vsadil na jistotu fixace, tedy prodělal.

Experti také upozorňují, že lákavé a pro zákazníka zdánlivě pohodlné nabídky na produkty s fixací je potřeba detailně prostudovat.

Smlouvy s fixací jsou totiž typicky sjednávány na dobu určitou. "Dodavatelé to odůvodňují tím, že za výhodu, kterou dávají spotřebiteli, což je aktuálně fixovaná nízká cena - přičemž upozorní, až někdy 'vystraší' růstem cen v budoucnu -, dává spotřebitel na oplátku dodavateli jistotu, že smlouva bude trvat po sjednanou dobu," upozorňuje dále organizace dTest.

Smlouvu na dobu určitou (na rozdíl od smlouvy na dobu neurčitou) totiž buď nelze vypovědět před jejím skončením vůbec, nebo se zaplacením několikatisícové pokuty. "Záleží na podmínkách té které smlouvy na dobu určitou, takže si řada spotřebitelů výpověď smlouvy z důvodu požadavku na zaplacení smluvní pokuty raději rozmyslí, případně později vezmou výpověď zpět," popisuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

To, že je smlouva fixní, navíc nemusí vždy znamenat, že se nemůže cena zvýšit. "Je proto důležité si projít veškerou smluvní dokumentaci a nespoléhat se jen na ústní tvrzení například na přepážce v provozovně dodavatele. A spotřebitelé si musí hlídat, že ke zvýšení ceny dochází, protože dodavatel není povinen o zdražení spotřebitele individuálně vyrozumět," upozorňuje dále Hekšová.

Na druhou stranu pokud se cena u fixní smlouvy zvýší, lze i u ní podle zákona uplatnit odstoupení od smlouvy.

Chytáky, které vyjdou draho

Hekšová upozorňuje, že produkty s fixací často skrývají i další "chytáky", které ve výsledku mohou zákazníka vyjít dráž, než kdyby zvolil smlouvu na neurčito. Vedle ceny za spotřebovanou energii se na ceně může významně podílet například takzvaný stálý měsíční plat, tedy částka, která se měsíčně platí bez ohledu za spotřebu. 

Zákazník by také podle organizace měl zjistit, zda dodavatel uvádí celkovou cenu - tedy typicky cenu s DPH. "Protože někteří dodavatelé v rozporu se zákonem uvádí ceny způsobem, který vyvolává ve spotřebiteli dojem, že cena je nižší, než tomu ve skutečnosti je," vysvětluje dále Hekšová.

Pozor je podle ní nutné dát i na to, zda jsou součástí smlouvy zpoplatněné služby, o které zákazník nemá zájem, protože je nevyužije. Může jít například o služby zámečníka či různá pojištění. 

S plynem raději svobodu

V současnosti vidí experti oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz fixaci jako možnost, jak na platbě za elektřinu alespoň částečně ušetřit. "Fixaci na delší období tedy určitě mohou domácnosti zvážit," domnívá se ekonom Tomčiak.

Fixaci ceny elektřiny na dva až tři roky vidí jako řešení pro české domácnosti také ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

I podle analytika Gavora má fixace cen elektřiny smysl. U plynu má ovšem názor opačný. "V případě plynu bych si spíše ponechal smlouvu na dobu neurčitou, a tím svobodu volby. Současné velmi vysoké velkoobchodní ceny mohou klesat, a fixace tedy není tak výhodná," dodává pro Aktuálně.cz Gavor.

 

Právě se děje

Další zprávy