Ceníky bank: jsou srozumitelné?

Karolína Kučerová
6. 2. 2006 0:10
Československá obchodní banka k prvnímu únoru podstatně změnila svůj sazebník: zredukovala počet položek a místo 30 stran jich nabízí klientům jen 10, navíc přehlednějších. V následujícím článku jsme se pokusili zjistit, zda je sazebník ČSOB opravdu srozumitelný, a jak si stojí ostatní banky.

Československá obchodní banka k prvnímu únoru podstatně změnila svůj sazebník: zredukovala počet položek a místo 30 stran jich nabízí klientům jen 10, navíc přehlednějších. V následujícím článku jsme se pokusili zjistit, zda je sazebník ČSOB opravdu srozumitelný, a jak si stojí ostatní banky.

Pokud si budete vybírat běžný účet, budou vás zajímat především některé základní charakteristiky: jaká je dostupnost poboček (pokud nebudete plně důvěřovat přímému bankovnictví) a jaké poplatky jsou s používáním účtu spojeny. Následující text se zaměřuje na to, zda a jak snadno můžete na webových stránkách bank odhalit výši poplatků za základní služby.

Jako zájemce o účet pro fyzickou osobu nás budou zajímat následující položky:
- jaké jsou nabízené účty a balíčky (nakolik je složité zjistit, co je v nich obsaženo),
- jaké jsou poplatky za transakce (příchozí, odchozí na pobočce a přes přímé bankovnictví),
- kolik stojí vedení karty, pokud není součástí balíčku,
- jaké jsou poplatky za výběry z bankomatů,
- zda jsou ještě nějaké další implicitní poplatky, a jak snadno se odhalují (např. výpis z účtu).

Jak banky dopadly?

Hned na úvod je třeba předeslat, že hodnocení je subjektivní a vychází ze zkušenosti autorky coby častého uživatele bankovních sazebníků. Pro ty, kdo se na stránky bank chystají, může posloužit jako orientace; jiní uživatelé ale mohou mít na vstřícnost bankovních sazebníků jiný názor, polemice je proto otevřen prostor pod článkem.

 

 

 

 

banka sazby + úroky v jednom celkový sazebník méně srozumitelné poplatky celková uživatelská vstřícnost
Citibank ano ano ne 1
ČS ne ne ano 3-4
ČSOB ne ano ne 1
eB ne ano ano 2
GE ne ne ano 3
HVB ne ne ne 2
KB ne ano ano 2-3
PS ne ne ne 3
RB ne ne ne 2-3
ŽB ne ne ne 2

Citibank: Jeden účet, jedny sazby

Citibank nabízí občanům účet CitiOne. Na internetu jsou uvedeny i sazby Citibank běžného účtu, až v sazebníku je ale uvedeno, že se pro nové klienty již nenabízí. Celkový sazebník je vyčerpávající a přehledný, příjemné je i to, že kromě poplatků uvádí i úrokové sazby. Je třeba ale říci, že mít přehledný sazebník přo jediný účet není až takový problém.

ČS: Příliš mnoho sazebníků

Komplikovanější je situace u České spořitelny. V sekci sazebník se jako první nabízí přehled pro korporátní klientelu, a sazby pro fyzické osoby se objeví až po rozkliknutí. Sazebník je rozdělen na sekce: Vkladové produkty, platební styk, přímé bankovnictví atd., proto pokud máte zájem o všechny poplatky, musíte projít i několik sazebníků.

V oddílu Vkladových produktů je poněkud "maskována" informace o tom, že se i k balíčkům účtuje poštovné (a tudíž je měsíční poplatek fakticky vyšší): je totiž uvedeno mezi sazbami ke sporožirovým účtům, s tím, že není zmíněno mezi zdarma poskytovanými službami u jednotlivých balíčků. V sazebníku k položkám je také poněkud nesrozumitelně zakódovaná informace, že se transakce mezi bankami prodražují o 2 Kč nebo že příkaz zadaný na přepážce se prodražuje o 45 Kč.

ČSOB: (Téměř) vše v jednom

Sazebník pro fyzické osoby je u ČSOB celkový a je dostupný ve formátech HTML a pdf. Začíná přehledem účtů, který ve formě tabulky nabízí přehled služeb, které jsou k jednotlivým účtům k dispozici zdarma či za poplatek. Další tabulky shrnují všechny poplatky spojené s používáním platebních karet, elektronickým bankovnictvím, transakcemi na účtu apod. Sazebník je opravdu velmi přehledný, a - i přes zestručnění - vyčerpávající v oblasti základních služeb.

eBanka: Srovnání je složitější

Sazebník eBanky je celkový, takže se v něm vyhledávají všechny typy poplatků najednou. Nepříjemné je ale to, že je rozdělen na sazebník pro programy Zdarma (pokud splňujete limit příjmu 15 nebo 30 tisíc Kč za měsíc), a pro programy ostatní; nemůžete tedy srovnat, v jakých položkách se liší (jsou to kromě poplatků za vedení účtu i výběry z bankomatu).

Poněkud nepřehledně je uveden i příplatek 2 Kč za mezibankovní transakci: opticky je totiž v sekci poplatků za příchozí transakce (týká se ale všech). Poněkud výrazněji by mohlo být v sazebníku zaneseno i to, že se ke každé transakci připočítává poplatek za využitý komunikační kanál (0 až 20 Kč); v současnosti je tato informace pouze v záhlaví, a nikoli u dotčených položek.

GE Money Bank: originální členění

Sazebník GE Money Bank je členěn na sekce, najít všechny poplatky je proto složitější. Nepříjemné je i to, že například poplatky za transakce platebními kartami nejsou zařazeny v kartovém oddílu, ale mezi poplatky za platební styk. Matoucí může být i poplatek za zasílání SMS pro uživatele Internet banky: informační textovky jsou placené, SMS mobilního klíče k účtu jsou ale zdarma (toto rozlišení ale v sazebníku chybí).

HVB Bank: členité, ale jasné

HVB Bank má sazebník členěn do základních sekcí, v jedné vypisuje balíčky služeb, v další je přehled poplatků za transakce atd. Sazebník přímého bankovnictví je poněkud zbytečně členěn dle kanálů, jinak jsou ale sazby srozumitelné a přehledně uváděné.

KB: Nepřehledný sazebník

Sazebník Komerční banky je poněkud hůře dostupný, je totiž třeba zvolit nejdříve uživatelský segment, pak typ služeb, a až pak se zobrazí možnost vstoupit do sazebníku. Ten je celkový a poskytuje přehled účtů i všech dalších poplatků, bohužel ho ale není možné zvětšit na celou obrazovku: to prohlubuje jeho nepřehlednost. Položky jsou zde komplikovaně členěné - na prvních místech jsou spíše okrajové transakce, chybí některá pořadová čísla atd. Také například informace o tom, že je transakce mezi bankami prodražují o 2 Kč, je uvedena pouze kurzívou pod jednou z podsekcí sazebníku.

PS: Podrobné téměř vražedně

Srovnání poplatků u Poštovní spořitelny téměř není možné. Její postžiro může být vedeno v osmi klientských programech, a každý z nich má různé účtování položek. I pokud vyloučíte programy pro vás nepoužitelné (např. Handicap, Junior, Senior, Mini), zbudou čtyři, mezi nimiž se vybírá velmi obtížně. Sazebník je komplexní a jednoznačný, požadovanou informaci proto obvykle najdete, tvořit si podle něj představu o poplatcích v různých programech je ale prakticky nemožné.

RB: Zdůrazňuje, co je zadarmo

Specialitou sazebníku Raiffeisenbank je to, že v úvodní sekci uvádí přehled služeb, které nejsou zpoplatněné. Na sazebníku je nepříjemné to, že obecné poplatky za transakce uvádí v sekci Běžné korunové účty a pod jednotlivými balíčky (Kompletkonty) uvádí jen ty poplatky, které se od těch základních liší: vyhledávání proto musí probíhat v několika krocích. Je také škoda, že nejsou k dispozici větší úseky sazebníku pod vyššími odrážkami (např. Přímé bankovnictví, Kompletkonto apod.).

ŽB: Sazebník můžete prohledat

Živnostenská banka má sazebníky členěné, umožňuje ale nad nimi vyhledávat. Navíc je sazebník přehledný a srozumitelný, výrazněji by mohlo být připomenuto snad jen to, že se k ceně transakce zadané přes telefon připočítávají ještě poplatky za využitý komunikační kanál.

 

Právě se děje

Další zprávy