Blíží se další finanční krize? Pár tipů, kam investovat

František Mašek, Peníze.cz
24. 6. 2011 6:20
Akciové trhy už několik týdnů ztrácejí, varovná jsou i vyjádření expertů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Akciové trhy, americký zejména, několik týdnů ztrácejí. Pokud předjímají zhruba o půl roku budoucí vývoj jednotlivých ekonomik, jak říká teorie, nečeká nás nic pěkného. Varovná jsou ostatně i vyjádření některých finančních celebrit.

K tradičním chmurným (či realistickým?) prognózám profesora Nouriela Roubiniho (mimo jiné předpověděl finanční krizi) se přidaly i celebrity mezi investory, jako jsou Jim Rogers a Mark Mobius. Dosud prý nebyly odstraněny důsledky finanční krize, a tak může přijít další.

K podobné předpovědi ostatně stačí i trocha selského rozumu. Vždyť americká a čínská ekonomika zpomalují, japonská je v recesi, evropská měnová unie znovu a znovu řeší problém, co s řeckým dluhem.

"Podle mého názoru existuje v současnosti šedesáti- až sedmdesátiprocentní pravděpodobnost opakování finanční krize," říká makléř společnosti Patria Finance Petr Žabža.

Nejistota, kam se podíváš

Jaroslav Krabec, který řídí hedgeový fond Wood's CEE Long Short Equity, zaměřený na střední a východní Evropu, si pravděpodobnost druhé recese globální ekonomiky či finanční krize netroufá odhadnout. Riziko, že k ní dojde, však v poslední době silně vzrostlo.

O něco optimističtěji působí názor analytika České spořitelny Luboše Mokráše, podle něhož by mělo být současné zpomalení globální ekonomiky dočasné. Jeho příčinu vidí v jednorázových faktorech, jako jsou krize na Blízkém východě a japonské zemětřesení.

Druhé pololetí by podle něj mělo přinést opětné zrychlení růstu. Ani Mokráš však nečeká zázraky, protože některé negativní vlivy, například probíhající fiskální konsolidace v Evropské unii a její začátek v USA, neustanou. Stejně jako utužování měnové politiky na rozvíjejících se trzích.

"Krizi by mohl vyvolat neorganizovaný bankrot Řecka a jeho vliv na další slabé státy Evropské unie a finanční trhy nebo velmi málo pravděpodobný technický default USA, kdyby se demokraté a republikáni nedohodli na zvýšení stropu zadlužení," míní Mokráš.

Riziko defaultu Řecka je podle Mokráše vysoké. Pravděpodobnost, že by byl chaotický a měl velký dopad na trh, je ale relativně malá, tak do desíti procent.

Klamné investiční hodiny Merrill Lynch

Jedním z pravidel, jímž se mohou investoři teoreticky řídit, jsou takzvané investiční hodiny Merrill Lynch.

Ty říkají, že když ekonomika roste, daří se takzvaným cyklickým akciím, jako jsou bankovní tituly, dále třeba výrobcům automobilů nebo průmyslu jako celku.

Při poklesu ekonomiky jsou zase v kurzu defenzivní tituly, k nimž patří výrobci letadel a zbraní, ale také třeba poskytovatelé telekomunikačních služeb.

Některá odvětví či obory ovšem, jak upozorňuje Žabža, rostly i díky masivní finanční pomoci vlád, a je tedy otázka, zda se dá na toto pravidlo v poslední době skutečně spolehnout.

Do čeho investovat? Čtěte ve zbytku článku na webu Peníze.cz, kde najdete i diskuzi k tématu.

Burza - ilustrační foto
Burza - ilustrační foto | Foto: Reuters
Čtěte více:
Pokračování článku, tipy a diskuze
 

Právě se děje

Další zprávy