Filip: Dvakrát dáme hlasy Švejnarovi, potřetí nikomu

Petr Holub
31. 1. 2008 14:20
Vojtěch Filip popsal, jak bude KSČM hlasovat
Vojtěch Filip, předseda KSČM, na jednání ÚV KSČM.
Vojtěch Filip, předseda KSČM, na jednání ÚV KSČM. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisté mají jasno. Jejich předseda Vojtěch Filip popsal v rozhovoru pro Aktuálně.cz, jak budou postupovat při první prezidentské volbě.

V prvních dvou kolech podpoří Jana Švejnara a ve třetím nikoho, aby dosáhli svého konečného cíle: nasadit do druhé volby vlastního kandidáta. "Podporu Václava Klause tentokrát vylučuji," oznámil Filip, že osmého února se nebude opakovat historie z roku 2003, kdy právě komunistické hlasy měly dostat Klause na Hrad.

Exkluzivní průzkum: Prezident zvolený komunisty? Nevadí, říkají Češi

Filip vysvětloval, proč 29 zákonodárců KSČM chce zabránit tomu, aby byl prezident zvolen už napoprvé:

"Když jsme vyhodnocovali současné kandidáty, dospěli jsme k neradostnému výsledku, že pro KSČM je z určitých důvodů nepřijatelný Václav Klaus a z jiných zase Jan Švejnar. Na druhou stranu oba kandidáti některé naše podmínky splňují. Je potřeba, aby se česká politická scéna podívala po někom, kdo bude reprezentantem budoucnosti České republiky, nikoliv minulosti svázané s devadesátými léty, nebo s neochotou České republiky přiznat, že je evropskou zemí a nikoli americkou."

A: Vaše zkušenosti s Václavem Klausem nebyly v minulých pěti letech tak dobré, aby vás přesvědčil o další podpoře?

Vojtěch Filip mluví ke členům ÚV KSČM o postupu strany při volbě prezidenta na jaře 2008.
Vojtěch Filip mluví ke členům ÚV KSČM o postupu strany při volbě prezidenta na jaře 2008. | Foto: Ondřej Besperát

Česká společnost respektuje Václava Klause ve funkci prezidenta z více než šedesáti procent, ale na druhou stranu s ním máme dvě různé zkušenosti. Do roku 2005 bylo evidentní, že se snaží vyvažovat politickou scénu a chová se jako prezident všech občanů.

Pak přišla smutná zkušenost z roku 2006, zejména v době povolební. Svým stranicky motivovaným chováním prodloužil a prohloubil krizi vládnutí. První pokus o sestavení vlády byl nicotný a přestože říkal, že by nejmenoval vládu, která by stála na přeběhlících, tak ji nakonec podepsal. Víme, jaké to má katastrofální důsledky pro ekonomiku, ale zejména do vědomí lidí.

Dnes se ukazuje, že tato vláda postupuje v rozporu s nejzákladnějšími zájmy České republiky. My jsme za této situace povinováni zajistit, aby byl prezidentem jmenován někdo nestranický.

A: To znamená, že nestraník Švejnar je lepším kandidátem?

U pana Švejnara nemáme žádnou zkušenost z jeho chování. Slyšíme z jeho tiskových vystoupení, že na rozdíl od toho, s čím přijel, tak po setkání s lidmi v jednotlivých krajích přece jen pochopil, že naše požadavky nebyly jen politickým záměrem KSČM. Proto také pod tímto tlakem slíbil, že se vzdá amerického občanství.

Ale zatím to jsou jen přísliby a to je jeho velkou nevýhodou...

U Švejnara vadí školné

A: Švejnar má navštívit váš klub v úterý. Co by mu nejvíc pomohlo mezi vašimi voliteli?

Jan Švejnar ustál první souboj a je relevantní kandidát. Mezi voliteli KSČM mu pomůže větší pochopení české reality. Například teď vystoupil proti reformě, kterou předtím schvaloval, ale na druhou stranu se vyslovil pro školné. To jsou věci, které jsou v zásadním rozporu s naším programem a zejména s ekonomicko-sociální situací občanů České republiky.

Můžeme se bavit o mnoha věcech, ale ten razantní nástup ekonomické změny, která ani nestabilizuje veřejné finance, výrazně poškozuje skupiny s nízkými a středními příjmy. Nevíme, proč by měl občan ještě víc platit za různé služby, když je to možno řešit z rozpočtu.

A: Když budete se Švejnarem mluvit, může dojít až k takovému porozumění, že všichni komunisté budou hlasovat pro něho?

To si nemyslím. Říkal jsem panu Švejnarovi, že klub KSČM nepřipustí, aby do druhého a do třetího kola první volby nastoupil Václav Klaus proti Václavu Klausovi. V Senátu, kde má ODS 41 senátorů, postoupí Václav Klaus. Proto je naší povinností, abychom zajistili důstojnou volbu a ze sněmovny postoupil jiný kandidát.

Ve třetím kole, kde se hlasy obou komor sčítají, může dojít k přehlasování sněmovny Senátem. KSČM o tom není přesvědčena a otevřeně říkáme příznivcům Václava Klause i Jana Švejnara, že hledáme třetího kandidáta pro druhou volbu.

A: V prvním a druhém kole první volby se tedy pokusíte udržet Švejnara ve hře a ve třetím kole nebudete hlasovat pro nikoho?

Otázka naší taktiky není hotová. Budeme ji projednávat až sedmého února. Říkám své názory a může je korigovat výkonný výbor naší strany při společném zasedání s našimi parlamentními kluby.

A: To, co jste říkal, přesto zatím platí jako hlavní strategie?

Je to směr, který je schválen pro postup vyjednávacího týmu.

Vojtěch Filip (vpravo) a Pavel Kováčik na jednání ÚV KSČM.
Vojtěch Filip (vpravo) a Pavel Kováčik na jednání ÚV KSČM. | Foto: Ondřej Besperát

Odporný obchod

A: Občanským demokratům se podařilo přesvědčit značnou část lidovců k podpoře Václava Klause. Na oplátku se ODS neoficiálně zavázala, že podpoří církevní restituce. Je to podle vás korektní vstřícné gesto, anebo nevhodný obchod?

To je nejen nekorektní obchod, ale něco, co natrvalo poznamená českou politickou scénu obrovskou majetkovou korupcí.

Kdyby to byl závazek, který by se dal realizovat v jednom volebním období za tři roky, nebo když budu hodně benevolentní, tak za pět let prezidentského mandátu, ještě mohu říct, že to je jen koňský handl. Nepatří do politiky, ale ti lidé mají odpovědnost, že nepřenášejí svá rozhodnutí na někoho jiného.

Ale šedesátiletý závazek, který vznikne díky takové kupecké politice, poškozuje nejen politickou scénu, ale český národ.

Vztah České republiky s Vatikánem dodnes stojí na modu vivendi, který vyjednávali Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš téměř pět let. Stát se tehdy zavázal platit platy všech duchovních. Opravovaly se kostely a stavěly se nakonec i za socialismu. A katolická církev přesto nevzala zpět svůj soud o katedrálu.

Je to odporný obchod, který nemá v politice co dělat.

A: Obvykle se tvrdí, že před pěti lety Václav Klaus vyhrál pomocí komunistických hlasů. Vy jste o tom přesvědčen?

Volba byla tajná, ale část komunistických zákonodárců dala hlas Václavu Klausovi. Důvody, které je k tomu před pěti lety vedly, byly dány necitlivým způsobem, jakým tehdy vládní sociální demokracie vybírala protikandidáty. Neměli jsme možnost k tomu co říct. Přestože jsme se po druhém kole třetí volby ptali Vladimíra Špidly, jak se bude vybírat další kandidát, pan Špidla pořád tvrdil, že bude zvolen Jan Sokol. Bylo evidentní, že zvolen nebude.

Komunistická strana stále před dilematem, jak zkolabovat třetí volbu. Existovala řada názorů politiků i politologů, že nebude ostuda čtvrtá volba. Ale ve společnosti to už dost vřelo, Česká republika byla před vstupem do Evropské unie, bylo jasné, že vypukne válka v Iráku. Bylo jasné, že vláda je nekritická k tomu, co přichází z Evropské unie a že je třeba někoho, kdo by to vyvažoval, a Václav Klaus mohl vyvážit tu eurofanatickou politiku. Bylo také zřejmé, že v případě volby Václava Klause riskujeme posílení pravicových sil. Ti, kteří dali Klausovi hlas, to udělali s tímto rizikem.

Nakonec se vývoj České republiky uklidnil, dokázali jsme ustát svou pozici v Evropské unii. I Václav Klaus přispěl k tomu, že jím kritizovaná visegrádská skupina je skupinou, která má co říct v evropské politice.

Dnes je situace jiná. Potřebujeme někoho mladšího, nemusí to být nutně věkem, kdo by mohl zaštítit naše evropské předsednictví.

Klause vylučuji

A: To je argument pro Švejnara?

U něho nevidíme, jestli se v prostoru Evropské unie může chovat lépe než politici, kteří zde setrvali.

To je zásadní věc. My jsme ten požadavek na začátku výběru pro první volbu neřekli. Chtěl jsem ho nejdříve říct politickým partnerům, už v říjnu jsem napsal dopis všem čtyřem předsedům parlamentních stran. Bohužel Jiří Paroubek přijal nabídku Martina Bursíka. Nechápu proč to sociální demokracie udělala po extempore poslanců se zelenými tričky, že oni nejsou hlasem pro Paroubka. Zřejmě je Jiří Paroubek velkorysý a Bursíkovi to odpustil.

A: Pokud Klaus nezíská dost volitelů ani slibem restitucí, můžete vyloučit, že se bude opakovat situace z doby před pěti lety a že několik komunistických hlasů přece jen zajistí návrat Klause na Hrad?

Politik nemá nikdy říkat nikdy. Ale jsem hluboce přesvědčen, že ve svých řadách nemáme přeběhlíky, a neobchodujeme s hlasy.

A: Ale třeba se to ukáže jako nezbytnost, podobně jako před pěti lety?

KSČM má usnesení, že máme hledat kandidáta pro druhou volbu. Proto vylučuji, že bychom se ve třetím kole první volby rozhodli pro Václava Klause nebo Jana Švejnara. Dodržíme své závazky, ať už bude volba veřejná, nebo tajná.

A: Předseda ČSSD Paroubek napsal na blogu Aktuálně.cz, že pár vašich zákonodárců dá v tajné volbě hlas Klausovi, jen abyste vystavili do podezření sociální demokraty

My nejsme jako ČSSD v koalici s ODS v krajích nebo na velkých radnicích.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Paroubka: Otevřenost a respektování vůle občanů při prezidentské volbě

 

Právě se děje

Další zprávy