New York - Vyřešit kritickou krizi kolem přílivu přistěhovalců ve Středomoří je "morální povinností" mezinárodního společenství.
Na schůzi Rady bezpečnosti OSN v New Yorku to prohlásila ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová. "Musíme zasáhnout a musíme to udělat správně," zdůraznila.
Od počátku roku ve vodách Středozemního moře zahynulo nebo zmizelo na 1770 lidí při pokusu dostat se z afrických břehů do Evropy.
Nejen problém humanitární, ale i bezpečnostní
Mogheriniová má vypracovat plán vojenské akce, jejímž cílem by bylo dopadnout a zničit plavidla, která mohou v libyjských vodách používat převáděči.
K zásahu při libyjských březích EU potřebuje rezoluci OSN, podle diplomatických zdrojů se ale proti takové rezoluci staví Rusko.
Mimořádná situace podle Mogheriniové vyžaduje nasazení mimořádných prostředků. "Naší prioritou je zachránit lidské životy a zajistit, aby další životy nebyly ohroženy," uvedla italská eurokomisařka. "Problém přistěhovalců ve Středomoří není jen problémem humanitárním, ale i bezpečnostním," upozornila.
Imigranti nebudou posíláni zpátky
Mogheriniová nechce odesílat imigranty zpět do Afriky. "Žádný uprchlík ani přistěhovalec, který bude zjištěn na moři, nebude proti své vůli poslán zpátky," řekla ministryně.
Peter Sutherland, zvláštní zástupce OSN pro mezinárodní migraci, na zasedání řekl, že zhruba polovina osob, které se přepravují do Evropy, splňuje podmínky pro přiznání statusu uprchlíka. Ocenil plán EU na stanovení systému kvót, podle něhož by se o přistěhovaleckou vlnu jednotlivé státy podělily.
Evropští diplomaté sdělili, že už v červnu chce EU aktivněji zasahovat proti lodím pašeráků lidí. I když se počítá s nasazením vojenských plavidel, přímé použití síly se ještě nepředpokládá.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že akci EU plně podporuje.
O podobě chystaného zásahu podle Mogheriniové nyní jednají evropští diplomaté v Bruselu.
"Diskuse budou pokračovat na schůzce ministrů zahraničí, která se uskuteční příští pondělí. Možná už tam padnou konkrétní rozhodnutí," řekla v OSN Mogheriniová. "Přebíráme odpovědnost za řešení problému, budeme jednat rychle, ale nemůžeme jednat sami," řekla členům Rady bezpečnosti.