Plastový Superman s vysokým obsahem olova, kočárek s ostrými hranami nebo vysoce alergenní plyšák. To je jen malý výčet z dlouhého seznamu nebezpečných hraček, které loni zachytil varovný systém Rapex. Zprávu o závadném zboží představil 19. dubna v Bruselu.
Celkově se v databázi unijního systému objevilo 924 výrobků. I když hračky převládají, stovky záznamů si vysloužily také probíjející lampičky nebo nevyhovující kuchyňské přístroje. Plná polovina výrobků na seznamu hříšníků přitom pochází z Číny.
Evropská komise chce roční uzávěrku Rapexu představit sice až příští čtvrtek, statistiky jsou nicméně již uzavřené.
Nebezpečí číhá i kuchyni
- ruční šlehač: roztočí se naplno při výměně metliček
- termoska: stěny jsou obložené nebezpečným azbestem
- konvice: plastové ucho se časem utrhne a vroucí voda vás může opařit
- váza: příliš vysoké pnutí skla, při silnějším úderu se rozletí na kusy
Ve srovnání s rokem 2005 zaznamenala databáze nebezpečných výrobků nárůst o třetinu.
"Svědčí to o funkčnosti systému, který jednotlivé země čím dál více využívají jako spolehlivý zdroj informací," řekl magazínu European Voice Stefano Soro, šéf unijního odboru pro bezpečnost výrobků a služeb.
Jen tři výrobky z ČR
Podle Sora by počet nebezpečných a zdraví škodlivých hraček z Číny mohl letos o něco klesnout. Loni v listopadu totiž Brusel uzavřel s Pekingem smlouvu, která by měla zajistit lepší kontrolu čínských výrobků pro děti.
Česko má na černé listině výrobků dobrou pozici. Loni totiž Rapex zachytil ze všech členských zemí Unie pouze tři hlášení o závadných výrobcích, v roce 2005 pak pět.
Varovný systém funguje v Unii od roku 2001, Praha se přidala hned po vstupu do EU. Za hlášení případů do evropské databáze je zodpovědné ministerstvo průmyslu a obchodu.
České překlady týdenních přehledů novinek z databáze Rapex na svých stránkách zveřejňuje Sdružení obrany spotřebitelů.