Lisabon - Kolem druhé hodiny nad ránem ohlásil portugalský premiér José Socrates průlom. EU se dohodla na reformě.
Následovala celá série vzletných vět: Socrates mluvil o vítězství pro Evropu, kancléřka Merkelová zase o zajištění evropské budoucnosti, předseda Evropské komise José Manuel Barroso o nové akceschopnosti.
"Máme, co jsme chtěli," pochvaloval si také polský premiér Jaroslaw Kaczyński, který se svým bratrem Lechem platil za největšího potížistu.
Změť padesáti deklarací
Jenže po okamžicích spokojenosti přišlo vystřízlivění. Nikdo totiž přesně neví, jestli a jak bude reforma funkčním celkem.
Důvod je spíše právní než politický: EU totiž do již připravené "betaverze" reformní smlouvy nezasahovala a ústupky jednotlivým zemím zakotvila ve formě celkem padesáti deklarací.
Prezident Lech Kaczyński si tak pochvaloval, že nepříjemná rozhodnutí lze oddalovat o celé roky. Právní experti přitom něco takového vyloučili. Deklarace podle nich nejsou závazné.
Co nového přináší lisabonská dohoda? | |
princip hlasování v Radě EU | Od roku 2014 by Rada měla hlasovat na základě principu dvojí většiny. Pro schválení je třeba 55 procent států, které zastupují 65 procent občanů EU. Dosavadní tzv. nicejský systém založený na vážení hlasů tak padne. |
více moci europarlamentu | Rozšíří se princip spolurozhodování Evropského parlamentu, který bude mít v budoucnu fixních 750 křesel. |
zahraniční politika | Dosavadní posty komisaře pro zahraniční vztahy a vysokého představitele pro zahraniční politiku se sloučí. Nový "euroministr zahraničí" bude koordinovat postoje jednotlivých zemí a bude zároveň místopředsedou komise. |
Dokonce ani s křeslem navíc pro Itálii to není úplně jasné. "O konečném rozdělení poslaneckých míst se ještě budeme bavit," řekl polský prezident. Řím se naopak radoval z toho, že nebude mít méně poslanců než Francie nebo Velká Británie.
Česko je k dosaženému kompromisu velmi skeptické. "Byl to těžký kompromis a ani já s tou smlouvou, tak, jak je, přeci jen nemohu být spokojen. Ale samotná schopnost kompromis najít a získat pro něj v dané chvíli 27 hlasů, je cennější než samotný text, o kterém se bavíme," řekl ČRo-Radiožurnálu premiér Topolánek.
Reformní smlouvu, která nahradí zkrachovalou euroústavu, navíc čeká obtížná ratifikace. Ta by mohla narazit zejména v Británii, kde opozice volá po referendu. Lidové hlasování by podle průzkumu agentury Harris pro list Financial Times uvítaly dvě třetiny Britů i Němců.