Whoosh jezdí 350km rychlostí. Indonésie otevřela vysokorychlostní železnici

ČTK ČTK
2. 10. 2023 21:33
V Indonésii otevřeli první vysokorychlostní železnici jihovýchodní Asie, píše agentura Kjódó. Vlak jménem Whoosh jede maximální rychlostí 350 kilometrů v hodině z Jakarty do Bandungu v Západní Jávě. Konečná cena projektu se vyšplhala na 7,3 miliardy dolarů (asi 170 miliard korun).
Foto: Reuters

Železnici od roku 2016 stavělo a financovalo indonésko-čínské konsorcium firem Kereta Cepat Indonesia China. Projekt měl být hotový už před čtyřmi lety, ale opakovaně se setkával s problémy kvůli vlastnictví pozemků, odporu ochranářů přírody a pandemii covidu-19. Společnost dva týdny před oficiálním otevřením železnice začala nabízet veřejnosti volné jízdy, které budou k dispozici až do poloviny října.

Jedním z prvních pasažérů při oficiálním otevření byl dnes prezident Joko Widodo. Vysokorychlostní Whoosh zkrátil cestu z Jakarty do Bandungu, čtvrtého nejlidnatějšího města Indonésie, na 40 minut z původních tří hodin.

Čínsko-indonéské konsorcium ve výběrovém řízení na stavbu železnice porazilo Japonsko, jehož vláda nabízela, že stavbu zastřeší. Projekt měl vzniknout na základě smlouvy mezi dvěma firmami bez vládního financování a záruk. V roce 2021 nicméně po narůstajících nákladech prezident porušil slib, že indonéská vláda do železnice nebude investovat veřejné peníze, což vyvolalo kritiku veřejnosti. Ozývají se také výtky, že zastávky na železnici jsou daleko od center měst, kterými vlak projíždí.

Název Whoosh je v indonéštině zkratka pro "časově úsporný, optimální a spolehlivý systém", uvádí Kjódó.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy