Lovci pirátů ukradli hudbu ke své protipirátské kampani

LP Fish
5. 12. 2011 15:20
Holandská protipirátská organizace použila protiprávně na desítkách milionů DVD znělku holandského hudebníka. Když pak po agentuře chtěl, aby za něj vymohla autorské poplatky, člen jejího představenstva si řekl o "výpalné".
Foto: Hratelně.cz

Na pěknou ostudu mají zaděláno nizozemské antipirátská organizace i agentury, které vymáhají poplatky za autorská práva.

Případ začal v roce 2006, kdy hudebník Melchior Rietveldt složil pro agenturu BREIN jednorázovou znělku k protipirátskému videu. O rok později ale s překvapením zjistil, že se jeho hudba objevila na několika desítkách milionů holandských DVD.

Agentura ji totiž bez svolení použila jako podkres pro celostátní proti pirátskou kampaň, popsal případ server Torrentfreak.

Výpalné za vymožení poplatků

To Melchiora Rietveldta rozčílilo a po poradě s právníky vypočítal svou škodu na částku asi jeden milion euro.

V souvislostí s vymáháním ušlého zisku kontaktoval agenturu Buma/Stemra, která se v Holandsku zabývá vybíráním licenčních poplatků. Agentura podle něj od začátku velmi málo komunikovala a nic nevymohla.

Pak si případu povšiml jeden z členů jejího představenstva Jochem Gerrits.

Ten skladatele kontaktoval se zajímavou nabídkou: pomůže mu peníze prostřednictvím agentury získat, ovšem třetina zisku skončí v jeho kapse. Skladatel měl také zařadit skladby do hudebního katalogu vydavatelství High Fashion Music, které Gerrits vlastnil.

Skandál odstartoval diskusi v parlamentu

Rozhovor Gerritse s finančním poradcem hudebníka se údajně podařilo nahrát redaktorům serveru Powned.tv.

Po zveřejnění skandálu Gerrits tvrdil, že byl "dezinterpretován". Z představenstva Buma/Stemra však dočasně odstoupil, prý proto aby měl prostor pro svou obhajobu.

Podle serveru Torrentfreak vzbudil případ rozruch i v nizozemském parlamentu. Politici se v něm chtějí zabývat větší transparentností vybírání poplatků a jejich rozdělování autorům.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy