Bitva o sdílení na webu sílí, Grooveshark čeká soud

LP Fish
28. 11. 2011 13:30
Pokračují soudní spory majitelů autorských práv a provozovateli internetových sdílecích služeb. Warner Bros se u soudu s Hotfile přiznal k podvádění. Podváděli však podle všeho i majitelé služby Grooveshark.
Foto: Aktuálně.cz

I když se to možná nezdá, vleklou právní bitvu mezi majiteli autorských práv a provozovateli stránek určených ke sdílení a výměně dat, v poslední době vyhrávají spíš ti druzí.

Nejdřív obhájila v USA svou právní integritu ve sporu s EMI cloudová služba MP3Tunes, následně Evropský soud popřel povinnost poskytovatele připojení filtrovat obsah webu kvůli možnému protiprávnímu obsahu.

To je však jen špička ledovce obrovského právního tažení, které proti internetovým službám od YouTube až po Pirate Bay majitelé autorských práv vedou už od roku 2006.

Žralok podváděl …

Další spor, ve kterém to s provozovatelem streamovací hudební služby Grooveshark (fungující na podobném principu jako YouTube) nevypadá nijak růžově, vede v současné době vydavatelství Universal.

Podání žaloby 18. listopadu bylo podle serveru PaidContent odstartováno faktem, že Grooveshark nedostal licenci na streamování skladeb. Universal navíc údajně vlastní důkazy, že sami majitelé stránku plinili skladbami, ke kterým nevlastnili práva.

Využili je, aby svůj online jukebox učinili pro uživatele atraktivnějším. Tím se podle Universalu dostali jednoznačně do rozporu se zákonem na ochranu autorských práv v elektronické podobě DMCA.

Podle argumentace Universalu následně neoprávněně vydělávali na zobrazení reklamy, prodeji prémiových účtů a investicích rizikového kapitálu. Podle autorského zákona tak Universal žádá až 150 000 dolarů za jednu skladbu. Lze přitom předpokládat, že na Groovesharku se nalézají tisíce skladeb z jejich portfolia.

Součástí žaloby je navíc i e-mailová komunikace, ve které se provozovatelé Groovesharku dopouštějí formulací typu: "Vsadili jsme na to, že bude lepší požádat o odpuštění, než žádat o povolení."

Pokud se uvedená fakta podaří Universalu u soudu skutečně prokázat, nebude Grooveshark schopen použít obhajobu, kterou úspěšně použil server MP3Tunes: žalobcům se nepodařilo prokázat účast majitelů služby na umisťování nelegálních nahrávek.

…ale nebyl sám

I když se ale Universalu podaří prokázat, že majitelé Groovesharku jsou podvodníci, vypovídá to více o podstatě sporu, ve kterém se dvě strany přetahují o zisk, než o morální převaze jedné ze stran.

Už před třemi týdny totiž proběhla další bitva s holywoodskými studii. V tomto případě šlo o spor služby pro sdílení souborů Hotfile (podobnou jako například Uloz.to)  s vydavatelským gigantem Warner Bros.

Ten u soudu přiznal, že po Hotfile žádal stažení souborů, o kterých tvrdil, že k nim vlastní autorská práva, aniž by je kdokoli viděl. Podle Hotfile používal Warner Bros k vyhledání "nelegálních" souborů roboty pracující s klíčovým slovem, ovšem bez dostatečného lidského dohledu.

Zástupci Warner Bros také přiznali, že z webu Hotfile odstranili softwarovou aplikaci umožňující stahování, i když na to neměli právo.

Tím značně překročili pravomoce, které jim dává DMCA, podobně jako to na druhé straně učinili majitelé Groovesharku. Americké soudy tak budou mít podle všeho plné ruce práce nejen s ostentativními piráty, ale také arogantními vlastníky autorských práv.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 31 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy