Kindle Fire má překonat iPad. A útočí i na Google

LP Fish
6. 10. 2011 16:50
Amazon má dlouhodobou strategii, díky které konkuruje nejen Applu, ale také Googlu. Chytře využívá jeho Android a odvádí mu zákazníky vlastním prohlížečem Silk.
Foto: Aktuálně.cz, Amazon.com

Připravovaný tablet Kindle Fire se ještě neprodává, ale zájem o něj už teď překonává rekordy. Server CultOfAndroid na základě informací uniklých přímo od Amazonu napsal, že prodeje sedmipalcového tabletu budou zřejmě lepší, než měly oba dva konkurenční tablety iPad a iPad 2 od Applu.

Amazonu prý každou hodinu přibývá okolo 2000 objednávek, denně jich přijde až 50 000. Během pěti dnů od oznámení prodeje tak Amazon na svých stránkách nashromáždil přes čtvrt milionu objednávek. Do prodeje by měl přijít 15. listopadu.

Už před odhalením sedmipalcového tabletu za 199 dolarů bylo jasné, že Amazon bude nebezpečně konkurovat Applu. Až po jeho odhalení však vyšlo najevo, že Amazon chce zkusit hrát důstojnou roli i v jiných oblastech počítačových technologií a kromě dominantního výrobce tabletů se postaví i proti dalšímu silnému hráči v IT oblasti.

Podle deníku Guardian už nemůže být nikdo na pochybách, že Amazon je závodník na dlouhou trať.

Vlastní obchod, vlastní zákazníci

Dalšího člena do rodiny zařízení používajících mobilní platformu Android ale příliš nevítá ani Google. Amazon totiž sice používá jeho operační systém, ale nijak se nehrne do využívání dalších služeb, které jsou pro Google nejen prostředkem k zisku, ale především hranicemi říše jeho vlivu. Amazon si buduje vlastní vliv a ten bude mimo jiné odvíjet od vlastního App Storu a vlastní komunity vývojářů, zaměřených speciálně na jejich výrobek.

Šéf společnosti Cera Technology Michael Mace tuto skutečnost shrnul na svém blogu slovy: " I když Google od počátku stavěl na otevřenosti operačního systému Android, pravdou je, že ho používá jako trojského koně, který k hardwaru automaticky přiřazuje jeho služby. To co dělá s Androidem Amazon, Google ohrožuje, takže nemůžeme čekat, že ho bude Google vítat."

A skutečně. Pokud zkusíte hledat nějakou oficiální zprávu vítající tablet od Amazonu do rodiny Android zařízení, případně nějaký zápis o Kindle Fire na oficiálním blogu Googlu, budete hledat marně.

… a navíc vlastní prohlížeč

Amazon se navíc pustil do dalšího kontroverzního projektu - tím je webový prohlížeč Silk, který bude vyhledávání zpracovávat na serverech určených také pro cloudovou službu Amazonu.

Silk je pro uživatele příjemný. Díky němu je prohlížení webu rychlejší a hezčí. Dokáže přeformátovat stránky tak, aby byly na malém tabletu přehledné (podobně jako to dokáže OperaMini na mobilních telefonech).

Je však výhodný i pro Amazon. Dodává totiž společnosti důležité informace, které může využít při marketingu svých produktů. Guardian sice zmiňuje že v podmínkách použití Silku Amazon píše, že "adresy URL jsou využívány k diagnostikování a řešení technických problémů Silku", ale v té větě chybí slovo jen. Podmínky se navíc mohou kdykoli přeformulovat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 58 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy