Co prožívá fanoušek Apple? Svatou extázi, tvrdí vědci

Jan Kovalík
25. 5. 2011 15:15
Fanoušci produktů Apple své hračky vnímají jako náboženské artefakty, tvrdí britští vědci. Firmě se pomocí marketingu podařilo proniknout do částí mozku, které "zpracovávají" podněty spirituálního rázu. Nevěříte?
Foto: Shutterstock

Londýn - Co se odehrává v hlavě vyznavače firmy Apple, když se ocitne na nákupech ve firemním obchodě? Překvapivě to není jen ekonomická rozvaha nad vyšší cenou nebo funkčností výrobku. Britští neurologové tvrdí, že tzv. Appleheads prožívají cosi jako rituální trans.

Firemní šílenství

Referuje o tom Alex Riley v dokumentu britské BBC "Secrets of the Superbrands", kde zkoumá důvody masového úspěchu firem jako Apple, Facebook nebo Google.

Davové šílenství Riley demonstruje na otevření firemního obchodu Apple v Londýně minulý rok. Dav lidí, kteří neváhali na otevření obchodu s elektronikou čekat celou noc, před otevřením podporují i samotní zaměstnanci.

Předtím, než začnou společně se zákazníky odpočítávat poslední sekundy do otevření obchodu, hecují dav potleskem, křikem a jakýmsi firemním tanečkem. Atmosféra před prodejnou, která nabízí to samé, co firemní e-shop, připomíná vymítání ďábla.

Riley při natáčení dokumentu požádal o spolupráci skalního applenadšence a editora webu World of Apple, Alexe Brookse. Ten souhlasil s tím, aby neurologové monitorovali aktivitu jeho mozku při sledování obrázků firemních symbolů Apple a ostatních výrobců.

Jablko v mozku

Výsledek testu prokázal, že jeho mozek reaguje na firemní symboliku stejným způsobem, jako mozek věřících při pohledu na religiozní symboly.

Vědci konstatovali, že firmám se pomocí skvělého marketingu podařilo proniknout do částí mozku, které "zpracovávají" podněty spirituálního rázu.

Dokument též poukazuje na architektonické zpracování firemních obchodů Apple. Například londýnská pobočka v Covent Garden symbolikou přímo srší. Kamenné podlahy, oblouky a malé "oltáře", na kterých jsou výrobky vystaveny, mají blízko k atmosféře svatostánku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy