Řecká dieta: zdraží benzin, lidé přijdou o 15% příjmů

Karel Toman
30. 4. 2010 12:20
Plán řecké vlády: vyšší DPH, nižší platy, do důchodu se půjde v průměru o 14 let později.
Foto: Reuters

* Aténská vláda schválila drastické úspory, otázka je, zda je prosadí * Ratingová agentura Moody's čeká na výsledek jednání o Řecku, ale jeho rating i tak prudce sníží * Uznávaný americký ekonom: Řecko se bankrotu nevyhne

Athény - Pokud tento návrh schválí parlament, vtipy o líných Řecích mohou skončit. Řecká vláda totiž přijala obrysy drakonického plánu na úsporu 24 miliard eur, který za tři roky změní bez přehánění každodenní život všech Řeků.

Veřejný sektor přijde o své vyhlášené třinácté a čtrnácté platy proplácené o Velikonocích a Vánocích. Na tři roky bude mít zmrazené platy a pocítí i další škrty v přídavcích. Přebujelý sektor státních zaměstnanců, který dává práci třinácti procentům Řeků, bude postupně redukován, zakázány budou krátkodobé smlouvy a zrušena zbytečná místa.

Statistici spočítali, že roční příjem průměrné řecké domácnosti se sníží zhruba o 15 procent. Základní DPH se má v Řecku ze současných 21 procent zvýšit minimálně o dva procentní body, tedy na 23 procent; za realističtější se považuje až 25 procent. Očekává se skokový nárůst cen pohonných hmot, a to o plných deset procent.

Skončit by tak měla praxe přidělování "teplých místeček" často fiktivně vytvořených jako dárky politiků spřízněným skupinám.

Důchodci přijdou o své roční bonusy a průměrný věk odchodu do důchodu se zvýší o 14 let - ze současných 53 na 67 let.

Součástí plánu má být i urychlená privatizace některých státních podniků.

Opatření mají snížit rozpočtový deficit o 10 - 11 procentních bodů řeckého HDP během příštích tří let, a vrátit tak zemi konkurenceschopnost. S odvoláním na dobře informovaný zdroj to dnes uvedl list Financial Times.

Návrh obsahuje také zvýšení daně z přidané hodnoty, letos už druhé. "Stále se vedou diskuse o tom, které ze tří daňových pásem se zvedne," řekl listu zdroj.

Rozpočet učísnul "velmi hustý hřeben" MMF

Detaily plánu se nadále projednávají, řekl listu nejmenovaný vysoký vládní úředník obeznámený s průběhem jednání se zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky.

Rozhovory mají skončit o víkendu, ke schválení v řeckém parlamentu budou opatření představena příští týden.

Samotné schválení návrhu opatření řeckou vládou ale ještě nemusí nic znamenat. Řecko má totiž notoricky špatnou pověst v prosazování už přijatých reformních programů. Také proto je teď pod přísným dohledem EU a MMF.

"Můžou (MMF a eurozóna - pozn. red.) ten problém prodloužit tím, že Řecku půjčí peníze, ale jinak nemohou udělat nic. Řecko musí snížit mzdy. Tečka. Neexistuje nic, co by Řekové mohli udělat, až na odchod z eurozóny a devalvaci, než snížit reálné mzdy," uvedl renomovaný americký ekonom Allan Meltzer, podle kterého se Řecko bankrotu nevyhne.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's jen čeká, jak dopadne jednání v Aténách o pomoci.Upozornila, že hlavní rating Řecku zřejmě i tak srazí o několik stupňů. Připojila by se tak ke konkurenční ratingové agentuře Standard & Poor's, která rating Řecka v úterý srazila hned o tři stupně a posunula jej do spekulativního pásma..

Odbory varují: přijdou střety

"Vzhledem k vážnosti situace nebyly ve skutečnosti po ruce žádné argumenty pro další odklady," řekl zdroj v narážce na fakt, že trhy neuvěřily ani jednomu z předchozích tří plánů úspor řecké vlády a premiér Jorgos Papandreu byl nakonec nucen požádat o aktivaci záchranného balíčku.

"O načasování penzijních opatření se stále diskutuje, není ale mnoho prostoru k manévrování - tohle je o záchraně země před kolapsem," potvrdil naléhavcost situace i řecký ministr práce a sociálních věcí Andreas Loverdos.

S obrysy návrhu seznámil ve čtvrtek premiér Papandreu odboráře. Když jeho pracovnu opouštěl předák odborů z privátního sektoru Janis Panagopulos, varoval, že přijde konfrontace.

Trh s řeckými dluhopisy a akciemi připomínal tento týden jízdu na horské dráze. Přirážka za řecké dvouleté dluhopisy se počátkem týdne vyšvihla na 20 procent. Když ale ve středu EU a MMF oznámily, že připravují pro Athény půjčku až 120 miliard euro, spadla přirážka na 12,74 procent. Řecký akciový trh naopak podle listu vzrostl o 7,14 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy