Řecká dieta: zdraží benzin, lidé přijdou o 15% příjmů

Karel Toman
30. 4. 2010 12:20
Plán řecké vlády: vyšší DPH, nižší platy, do důchodu se půjde v průměru o 14 let později.
Foto: Reuters

* Aténská vláda schválila drastické úspory, otázka je, zda je prosadí * Ratingová agentura Moody's čeká na výsledek jednání o Řecku, ale jeho rating i tak prudce sníží * Uznávaný americký ekonom: Řecko se bankrotu nevyhne

Athény - Pokud tento návrh schválí parlament, vtipy o líných Řecích mohou skončit. Řecká vláda totiž přijala obrysy drakonického plánu na úsporu 24 miliard eur, který za tři roky změní bez přehánění každodenní život všech Řeků.

Veřejný sektor přijde o své vyhlášené třinácté a čtrnácté platy proplácené o Velikonocích a Vánocích. Na tři roky bude mít zmrazené platy a pocítí i další škrty v přídavcích. Přebujelý sektor státních zaměstnanců, který dává práci třinácti procentům Řeků, bude postupně redukován, zakázány budou krátkodobé smlouvy a zrušena zbytečná místa.

Statistici spočítali, že roční příjem průměrné řecké domácnosti se sníží zhruba o 15 procent. Základní DPH se má v Řecku ze současných 21 procent zvýšit minimálně o dva procentní body, tedy na 23 procent; za realističtější se považuje až 25 procent. Očekává se skokový nárůst cen pohonných hmot, a to o plných deset procent.

Skončit by tak měla praxe přidělování "teplých místeček" často fiktivně vytvořených jako dárky politiků spřízněným skupinám.

Důchodci přijdou o své roční bonusy a průměrný věk odchodu do důchodu se zvýší o 14 let - ze současných 53 na 67 let.

Součástí plánu má být i urychlená privatizace některých státních podniků.

Opatření mají snížit rozpočtový deficit o 10 - 11 procentních bodů řeckého HDP během příštích tří let, a vrátit tak zemi konkurenceschopnost. S odvoláním na dobře informovaný zdroj to dnes uvedl list Financial Times.

Návrh obsahuje také zvýšení daně z přidané hodnoty, letos už druhé. "Stále se vedou diskuse o tom, které ze tří daňových pásem se zvedne," řekl listu zdroj.

Rozpočet učísnul "velmi hustý hřeben" MMF

Detaily plánu se nadále projednávají, řekl listu nejmenovaný vysoký vládní úředník obeznámený s průběhem jednání se zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky.

Rozhovory mají skončit o víkendu, ke schválení v řeckém parlamentu budou opatření představena příští týden.

Samotné schválení návrhu opatření řeckou vládou ale ještě nemusí nic znamenat. Řecko má totiž notoricky špatnou pověst v prosazování už přijatých reformních programů. Také proto je teď pod přísným dohledem EU a MMF.

"Můžou (MMF a eurozóna - pozn. red.) ten problém prodloužit tím, že Řecku půjčí peníze, ale jinak nemohou udělat nic. Řecko musí snížit mzdy. Tečka. Neexistuje nic, co by Řekové mohli udělat, až na odchod z eurozóny a devalvaci, než snížit reálné mzdy," uvedl renomovaný americký ekonom Allan Meltzer, podle kterého se Řecko bankrotu nevyhne.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's jen čeká, jak dopadne jednání v Aténách o pomoci.Upozornila, že hlavní rating Řecku zřejmě i tak srazí o několik stupňů. Připojila by se tak ke konkurenční ratingové agentuře Standard & Poor's, která rating Řecka v úterý srazila hned o tři stupně a posunula jej do spekulativního pásma..

Odbory varují: přijdou střety

"Vzhledem k vážnosti situace nebyly ve skutečnosti po ruce žádné argumenty pro další odklady," řekl zdroj v narážce na fakt, že trhy neuvěřily ani jednomu z předchozích tří plánů úspor řecké vlády a premiér Jorgos Papandreu byl nakonec nucen požádat o aktivaci záchranného balíčku.

"O načasování penzijních opatření se stále diskutuje, není ale mnoho prostoru k manévrování - tohle je o záchraně země před kolapsem," potvrdil naléhavcost situace i řecký ministr práce a sociálních věcí Andreas Loverdos.

S obrysy návrhu seznámil ve čtvrtek premiér Papandreu odboráře. Když jeho pracovnu opouštěl předák odborů z privátního sektoru Janis Panagopulos, varoval, že přijde konfrontace.

Trh s řeckými dluhopisy a akciemi připomínal tento týden jízdu na horské dráze. Přirážka za řecké dvouleté dluhopisy se počátkem týdne vyšvihla na 20 procent. Když ale ve středu EU a MMF oznámily, že připravují pro Athény půjčku až 120 miliard euro, spadla přirážka na 12,74 procent. Řecký akciový trh naopak podle listu vzrostl o 7,14 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy