Státní pojišťovna zaplatila za Liberty Steel pohledávku 1,5 miliardy Kč

15. 9. 2023 8:28
Státní pojišťovna zaplatila za Liberty Steel pohledávku 1,5 miliardy Kč

Státní exportní pojišťovna EGAP zaplatila za huť Liberty Ostrava pohledávku 60,8 milionu eur (přibližně 1,5 miliardy korun), sdělila dnes ČTK. EGAP ručil ostravské firmě za úvěr od německé pobočky banky Greensill Bank. Státní pojišťovna se tak stala věřitelem hutní společnosti, uvedla Česká televize (ČT). 

"Exportní pojišťovna EGAP v souladu s platnými smlouvami vypořádala záruku za úvěr Greensill Bank AG poskytnutý společnosti Liberty Ostrava," řekl mluvčí pojišťovny Jan Černý. Podle něj jde o kvalitně zajištěnou pohledávku. "EGAP ve spolupráci se všemi dotčenými stranami nyní realizuje všechny procesní kroky k její úhradě," dodal Černý.

Hospodářské noviny (HN) minulý týden napsaly, že ostravský hutní podnik nezaplatil jistinu z úvěru od německé pobočky banky Greensill, která v roce 2021 zkrachovala. Úroky u úvěru Liberty podle deníku platila, ke splacení jistiny se už ale neměla. V polovině srpna proto požádal insolvenční správce banky pojišťovnu EGAP o splátku, uvedly HN. Stát dal Liberty garanci během covidu, aby firma mohla dál fungovat.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Roční kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Za finanční rok do loňského 31. března podnik vykázal čistý obrat 56,5 miliardy korun, čistý zisk činil 6,1 miliardy korun. Od roku 2019 patří ostravská huť do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy