Pro srovnání jsou použity kurzy a ceny z června 2021. Síla české měny ve většině zemí letos oproti loňsku rostla, a to hlavně díky posilování kurzu koruny, která se už v únoru opět dostala pod hranici 26 korun za euro.
"Posílení kurzu koruny souvisí s odezníváním pandemie a oživením české ekonomiky. Přispívá k tomu také očekávané zvyšování úrokových sazeb ČNB," komentuje kurz pro Aktuálně.cz hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Podle oslovených analytiků má česká koruna i v dalších měsících prostor dále posilovat. "Podle nás se tak koruna ještě v tomto roce vrátí na předcovidovou úroveň lehce pod 25 za euro. V příštím roce by však už měla své posilování zpomalit s tím, jak finanční trhy vezmou v potaz celý cyklus zvyšování úrokových sazeb ČNB," říká například ekonom Komerční banky František Táborský.
Amerika zlevnila
Oproti loňsku se ale v žebříčku propadly například Spojené státy. Jak ukazují data z Numbeo, ještě loni byl Washington, D.C. absolutně nejdražší metropolí světa, nyní se umístil až na třetí příčce.
Relativní zdražování evropských měst ve srovnání s americkými městy pak souvisí podle analytiků s vývojem kurzu eura vůči dolaru. "Euro za posledních dvanáct měsíců k dolaru posílilo o více než osm procent," připomíná ekonom Marek. "Hlavními důvody je rychlejší než očekávaný růst ekonomiky eurozóny, který v posledních měsících podporuje zrychlující tempo vakcinace, které umožňuje uvolňování protipandemických opatření," dodává.
Co se týče druhé části "síly koruny", tedy místních nákladů na životní podmínky, tak k těm analytik společnosti Citfin Tomáš Volf připomíná, že úzce souvisejí s produktivitou práce. "Pokud je daná země schopna vyprodukovat jednotku zboží levněji, pak jich může více vyrobit, distribuovat a v konečném výsledku také levněji prodat. V tom Evropa zaostává," říká Volf, který dále poukazuje na extrémní nárůst nezaměstnanosti v USA.
"U nás jsme se zatím nárůstu nezaměstnanosti vyhnuli jen za cenu robustních schodků veřejných financí," dodává.
Jak jsme sílu koruny počítali
Aktuálně.cz spočítalo sílu koruny v konkrétních hlavních městech téměř stovky zemí světa na základě cen zboží a služeb se zohledněním kurzů místních měn. Částka vždy říká, jakou sílu má 1000 korun v hlavním městě dané země. Pokud je tedy hodnota větší než 1000 korun, znamená to, že v hlavním městě dané země je síla koruny vyšší než v tuzemsku a můžeme si tam tak dovolit více. Pokud je hodnota naopak nižší než 1000 Kč, Češi si zde musí připlatit.
Například v německém Berlíně má česká měna sílu 731 korun. To znamená, že si tam návštěvníci za 1000 korun koupí stejné zboží a služby, za které by v Praze lidé dali jen 731 korun.
Při výpočtech jsme použili data projektu Numbeo (stav k červnu 2021), což je veřejná databáze, kam každý den tisíce lidí z většiny zemí světa nahrávají informace o místních cenách potravin či služeb. Databáze zároveň zohledňuje aktuální měnové kurzy.