Sice neomezeně, zato pomaleji. T-Mobile i Vodafone uměle omezují rychlost stahování

Ekonomika Ekonomika
25. 6. 2019 14:54
Od minulého čtvrtka Vodafone i T-Mobile nabízejí tarify s neomezenými daty. První ze zmíněných operátorů u svých balíčků s neomezenou spotřebou dat cíleně zpomalil rychlost na pět megabitů za sekundu v rámci své domácí české sítě, což jeho klientům ztěžuje využívání některých internetových služeb. Hospodářské noviny nyní uvedly, že mobilní "neomezená" data zpomalí i konkurenční T-Mobile. U něj se to však bude týkat jen datového připojení českých uživatelů v cizině.
Foto: Lukáš Bíba

Hospodářské noviny (HN) informovaly, že zpomalení potvrdil test skupiny zákazníků, kteří rychlost neomezených dat operátora vyzkoušeli při své cestě na Slovensko. 

Firma následně úpravu rychlosti datového připojení na dotaz HN přiznala. "Se začátkem dovolených a spuštěním neomezeného letního internetu se roamingový provoz zdvojnásobil a dá se předpokládat, že k dalšímu skokovému růstu dojde s koncem školního roku. Proto jsme byli nuceni přistoupit k dočasné regulaci datových rychlostí v roamingu," uvádí Kemrová. 

Ve svých obchodních podmínkách k neomezeným datovým balíčkům přitom firma slibuje, že rychlost internetu v mobilu bude zpomalovat jen mimořádně při přetížení své sítě. O zpomalování v rámci roamingu v zemích EU navíc její podmínky nehovoří vůbec.

T-Mobile zavedl neomezená data na dobu letních prázdnin zdarma ke svým současným tarifům i předplaceným kartám. Zmíněná skupina telekomunikačních odborníků si koupila právě jednu z předplacenek, u které si balíček s neomezenými daty aktivovala a změřila u ní rychlost internetové sítě. Stejný test provedli také u tarifu operátora s omezeným datovým přídělem. 

T-Mobile podle HN zdůvodnil možné zpomalení sítě nejen velkým provozem, ale také vlivem partnerských slovenských operátorů, přes něž se mobil klientů v zahraničí k internetu připojoval.

Experti, kteří na problém upozornili, ale připomínají, že o rychlosti internetu v zahraničí rozhoduje domácí operátor. Přesto se sami pokusili připojit do více sítí slovenských telekomunikačních firem - pokaždé přitom naměřili obdobně pomalou rychlost.

Operátor T-Mobile nabídne v létě jako první na českém trhu neomezené stahování dat. Do konce srpna si budou moci uživatelé opakovaně aktivovat bezplatný balíček, který umožní během 30 dnů využívat mobilní data bez limitu. Nabídka platí pro rezidentní zákazníky s hlasovým tarifem, kteří mají buď určitý datový limit, nebo předplacenou hlasovou kartu Twist s aktivním datovým měsíčním nebo ročním balíčkem.

Následně oznámil podobný krok i operátor Vodafone. Podmínkou je objednání pevného připojení Na doma a pořízení služby nejméně pro dva členy domácnosti. Již předem oznámil, že rychlost mobilního připojení bude omezená na úroveň HD kvality.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy