Na Letnou přišlo 283 tisíc lidí, upřesnil T-Mobile. Přečtěte si, jak číslo vypočítal

on on
24. 6. 2019 14:23
O počet účastníků nedělní demonstrace na pražské Letné se vedou spory. Podle odhadu organizátorů přišlo na úvod demonstrace čtvrt milionu lidí. Podle policie bylo v úvodu protestu na Letné 200 000 lidí. Mobilní operátor T-Mobile v pondělí upřesnil své nedělní odhady a na základě dat ze sítě a dopočtů konkurence uvedl, že se na pláni sešlo 283 000 lidí.
Foto: Lukáš Bíba

Na základě anonymizovaných lokalizačních dat ze sítě na pražskou Letnou v neděli od půl páté do sedmi večer dorazilo podle T-Mobilu přes 283 tisíc lidí. Datoví analytici se na měření podle firmy připravovali už dopředu.

Již týdny mapovali Letenskou pláň, předpokládané území kde se budou demonstranti vyskytovat a na základě toho určili vysílače, které toto území pokrývají signálem a zároveň nemají velký překryv do jiných částí Prahy.

Poté, co technici z T-Mobile určili vysílače, které pokrývají Letenskou pláň, začali měřit tamní běžný provoz.

"V případě demonstrace na Letné jsme analyzovali několik předchozích nedělních odpoledne a podvečerů. Zvolili jsme takové referenční neděle, které nejsou ovlivněné nějakou jinou mimořádnou akcí, jako je například fotbalové utkání, nebo státní svátek a podobně," vysvětluje Petr Švec, datový analytik T-Mobile.

Takové dny by operátoru zkreslily statistiky. "Při očišťování dat vždy zohledňujeme i počasí a nepracujeme s daty, kdy bylo extrémně špatné počasí," dodal Švec.

Výsledné hodnoty následně analytici přepočítali na celou populaci, vycházeli přitom z podílu T-Mobile na českém trhu mobilních operátorů. Jde sice stále o předběžný údaj, který bude operátor následně upřesňovat, konečný odhad se však od toho předběžného nebude významně lišit.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) deníku Právo řekl, že podle policie bylo v úvodu protestu na Letné 200 000 lidí, ke konci 250 000.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy