Shell odstoupil od plánu těžit ropu u Skotska. Projekt kritizovali ekologové

ČTK ČTK
3. 12. 2021 13:46
Britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell odstoupil od záměru rozvíjet naleziště Cambo, které leží v britské části Severního moře. Projekt kritizují ekologičtí aktivisté, kteří tlačí na to, aby se u Británie žádné další projekty na těžbu ropy už nezačínaly. Shell uvedl, že za současné situace nedává rozvoj naleziště ekonomický smysl. Informovala o tom agentura AP.
Čerpací stanice Shell
Čerpací stanice Shell | Foto: Reuters

Shell drží v projektu třicetiprocentní podíl, zbylých 70 procent vlastní provozní společnost Siccar Point Energy. Naleziště je blízko Shetlandských ostrovů, které leží severně od Skotska. Aktivisté se snaží o to, aby vláda v Londýně dbala na plnění cílů snižovat emise uhlíku, a účinněji tak bojovala s globálním oteplováním.

"Po důkladném zvážení navrhovaného rozvoje projektu Cambo jsme dospěli k názoru, že investice do tohoto projektu nemá v tuto chvíli dostatečné ekonomické opodstatnění," uvedl Shell.

"Další investice do těžby ropy a zemního plynu v Británii jsou však i nadále nezbytné pro zajištění energetické bezpečnosti země," doplnila společnost.

Společnost Siccar Point uvedla, že s projektem stále počítá. Šéf podniku Jonathan Roger poznamenal, že rozvoj naleziště 125 kilometrů západně od Shetland zajistí zhruba 1000 pracovních míst a pomůže zmírnit dopady přechodu Británie k nízkouhlíkové ekonomice. "O budoucím rozvoji projektu Cambo chceme dál jednat s britskou vládou a s dalšími akcionáři," řekl Roger.

Siccar Point uvádí, že z naleziště Cambo je možné za 25 let získat až 170 milionů barelů ropy a 53,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy