Registr kancelářských budov je neefektivní, zjistil úřad

Ekonomika Ekonomika
18. 3. 2014 10:20
Nové vedení ministerstva financí uskutečnilo prověrku Centrálního registru administrativních budov.
ilustrační foto (ministerstvo financí)
ilustrační foto (ministerstvo financí) | Foto: Ondřej Toms

Praha – Dosavadní nastavení Centrálního registru administrativních budov (CRAB) je neefektivní a nenaplňuje cíle projektu. Vyplývá to z prvních výsledků prověrky hospodaření, která nyní probíhá na ministerstvu financí.

Centrální registr administrativních budov (CRAB) spustila vláda vedená Petrem Nečasem na konci roku 2012, nápad na jeho zřízení se ale objevil už v roce 2007. Projekt zajišťuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Aktuálně je v systému zaevidováno 5466 budov, přičemž pouze 2808 budov má vyplněny všechny povinné údaje. To znamená, že analytické reporty mohou být sestavovány pouze z 2808 budov,“ říká ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Budu vládě navrhovat, aby znovu uložila naplnění registru potřebnými údaji, které dosud v řadě případů chybí. Současný systém je totiž zcela neefektivní,“ dodává. Některá ministerstva navíc vedou evidenci nemovitého majetku duplicitně ve svých vlastních databázích.

Náklady na spuštění celého systému přitom dosáhly 255 milionů korun, provozní náklady v roce 2013 činily dalších 60,45 milionu korun.

Registr měl optimalizovat obsazenost budov ve vlastnictví jednotlivých ministerstev, porovnávat náklady na jednotlivé objekty, na umístění úředníků mezi institucemi. Jedním z cílů bylo i zřídit jednotné místo pro transparentní nabídku nemovitého majetku v rámci státní správy a posléze nabídnout nepotřebný nemovitý majetek k prodeji na jednom místě.

 

Právě se děje

Další zprávy