Mzdy se reálně snižují od loňského čtvrtého čtvrtletí Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37 530 korun, u žen byl 32 171 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18 301 a 62 659 korun.
V prvním čtvrtletí letošního roku průměrná mzda meziročně vzrostla o 7,3 procenta na 37 969 korun, reálně ale výdělek klesl o 3,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí činil nárůst nominální mzdy 4,4 procenta na 40.086, po zahrnutí inflace dosáhl pokles 9,8 procenta.
"Velké zlepšení nepředpokládáme ani v posledním letošním čtvrtletí a rok 2022 tak podle nás bezpečně vejde do samostatné historie Česka ve znamení dosud nejprudšího poklesu reálných mezd," říká analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil.
K nejsvižnějšímu mzdovému růstu došlo v Moravskoslezském kraji (7,1 %), v Praze (6,2 %) a v Libereckém a Jihomoravském kraji (shodně 6,1 %). Nedařilo se naopak v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a také na Vysočině (shodně 5,2 %).
Mzdy podle analytiků porostou i v dalších měsících, ale tempo zdražování bude stále rychlejší, takže reálně budou Češi dále ztrácet. "Je pravděpodobné, že příští rok česká ekonomika klesne, a tak mohou opadnout i tlaky na růst mezd. Tempo inflace by se však mělo také snižovat," odhaduje analytik Citfin Tomáš Volf.
ČNB počítá s tím, že by se tempo zdražování mělo dostat ke dvěma procentům začátkem roku 2025.