Pošta posílala spam do datových schránek, rozhodl úřad

Ekonomika Ekonomika
4. 3. 2014 14:23
Státní podnik argumentoval, že se nejednalo o obchodní sdělení, ale o „systémovou zprávu“.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Státní podnik Česká pošta zasílal uživatelům datových schránek nevyžádané obchodní sdělení. Potvrdil to předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec, když zamítl námitky České pošty proti kontrolnímu protokolu.

Státní podnik, který systém datových schránek provozuje, zaslal uživatelům informaci o placené službě Datový trezor, který jako nadstandard nabízí právě Česká pošta.

Pošta argumentovala, že se nejednalo o obchodní sdělení, ale o „systémovou zprávu“. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů však není rozhodující formální označení zprávy, ale její skutečný obsah a účel.

„Nebyla ani akceptována námitka, že tento postup předem schválilo ministerstvo vnitra jako správce informačního systému datových schránek, neboť zákon žádnou výjimku pro takto schválená obchodní sdělení neobsahuje,“ uvedl Němec.

O případné pokutě pro Českou poštu teď nicméně rozhodne právě ministerstvo vnitra, které má trestání za šíření nevyžádaných obchodních sdělení prostřednictvím informačního systému datových schránek ve své kompetenci.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy