Pošta prodává slavnou budovu v Jindřišské ulici. Je v ní i stoletá potrubní pošta

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2023 16:26
Česká pošta nabídla na portálu veřejné správy k prodeji budovu na rohu Jindřišské ulice a Politických vězňů v Praze. Během 30 dnů o ni mohou projevit zájem státní instituce. Minimální cena je ve výši odhadu 1,325 miliardy korun. Uvedl to v pondělí mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pokud o budovu nebude mít zájem nikdo ze státního sektoru, začne podnik připravovat nabídku na prodej ostatním subjektům. O budovu již dříve projevil zájem magistrát hlavního města.

Společně s kupní smlouvou se bude uzavírat nájemní smlouva, na jejímž základě bude Česká pošta oprávněna využívat zastřešenou dvoranu hlavní pošty, dále prostory v druhém nadzemním podlaží a šest parkovacích stání na nezastřešeném dvoře.

Zájem pražského magistrátu zúčastnit se případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky a dalších nemovitostí schválili pražští zastupitelé koncem června. Město tehdy uvedlo, že by preferovalo přímý odkup nemovitostí. Magistrát má zájem i o budovu v Moravské ulici v Praze 2.

Rozsáhlá novorenesanční budova byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.

Nyní čtyřpatrovou budovu postavil stavitel Jan Bělský v novorenesančním slohu podle návrhu Antonína Brandnera. Její dominantou a centrem je velká odbavovací hala s prosklenou střechou. Tento prostor byl původně dvorem, kam zajížděly poštovní vozy.

O jeho novorenesanční výtvarnou výzdobu se zasloužil malíř Karel Vítězslav Mašek, významný český představitel symbolismu a secese. Zachytil tam scény z dopravy a poštovnictví a také množství botanických motivů, které mají nějakou souvislost s historií tohoto místa. Na ochozu ve dvoraně se nacházejí historické fotografie zaměstnanců pošty a staré poštovní přihrádky.

Dnes budova nabízí širokou škálu poštovních služeb a mezi nimi i jednu kuriózní, s více než stoletou tradicí: potrubní poštu. Síť potrubní pošty uložené převážně v podzemí s pomocí konstrukce pražských mostů na třech místech překračuje Vltavu. Má hvězdicovité uspořádání a pět hlavních tras vycházejících z budovy hlavní pošty. Je ještě doplněna řadou přímých spojů mezi účastníky. K pohonu zásilek se používá stlačeného vzduchu, která dodávají dmýchadla. Pouzdro na zásilky má délku téměř 30 centimetrů, vnitřní průměr asi pět centimetrů. Tratě měří přes 55 kilometrů a některé více frekventované trasy jsou zdvojené. Napojeno je několik hlavních poštovních úřadů. Pouzdro se v potrubí pohybuje rychlostí 40 km/h.

Minulý týden pošta prodala v elektronické aukci tři nepotřebné nemovitosti v pražské Krči. Dohromady za ně získá téměř 400 milionů korun. Pošta ve snaze snížit ztrátu zrušila od letošního července v Česku tři stovky poboček a ohlásila, že se bude zbavovat majetku. Každou ze tří nabízených nemovitostí pošta prodávala prostřednictvím vlastní aukce. Nejvyšší vyvolávací cenu, přes 310 milionů korun, měla budova v ulici Na Strži.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy korun, proto sáhla k úsporným opatřením. Ke konci června uzavřela 300 z celkového počtu 3200 poboček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy