Ponožky, prošlé koření, ale i miliony na účtech. Podívejte se, co vše připadlo státu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 21. 10. 2018 16:58
Dům za miliony, stará motorka, ale i prázdná plynová lahev. Podívejte se na nejbizarnější kousky, které stát v posledních měsících získal z pozůstalosti lidí bez dědiců.
Foto: ÚZSVM

Staré motocykly putovaly do muzea

Národní muzeum dostalo do své sbírky dva motocykly československé výroby. Pracoviště Tábor je oba získalo z odúmrtě.

​Jedním z motocyklů je Jawa 50/555 Pionýr, zvaný pro osobitý tvar sedla také "Pařez". Jedná se o malý jednomístný motocykl lehké, z dnešního pohledu mírně nadčasové, konstrukce s jednoválcovým, vodorovně uloženým dvoudobým motorem zdvihového objemu 50 ccm.  

Tento typ vyráběly Povážské strojárne, n.p. Povážská Bystrica, v letech 1958 až 1962. Deklarovaná maximální rychlost byla pouhých 50 km/h, ale jednalo se o stroj s dobrou výdrží a nízkou průměrnou spotřebou, kolem 2 litrů na 100 kilometrů. Největší uváděná stoupavost, 32 %, obvykle neomezovala ani v terénu.

Druhým motocyklem je skútr Čezeta. V tomto případě se jedná o dvoumístný kapotovaný motocykl, vyrobený roku 1962 Českou zbrojovkou Strakonice. Ve své době byl určen k dopravě jedné nebo dvou osob s lehkým zavazadlem o hmotnosti do 15 kg. Samonosná karoserie, tedy pevné kapotování, mělo zajistit potřebnou konstrukční odolnost a současně chránit jezdce před nepřízní počasí.

Za zmínku stojí, že na tomto motocyklu bylo povoleno (jako na jediném stroji té doby) boční sezení spolujezdkyně.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy