Začaly skromně, pak ovládly svět. Technologické giganty, které se zrodily v garáži

Aneta Řezníčková Dan Poláček Aneta Řezníčková, Dan Poláček
10. 2. 2023 7:34
Skromné začátky, bleskový růst a nakonec obrovský vliv na každodenní život většiny světové populace. Začátky technologických obrů spojuje jedno - garáž, která byla všem velmi brzy malá. Podívejte se na historické snímky z dob, kdy se z mladých nadšenců stávali nejbohatší lidé planety.

Paul Allen (u psacího stroje) a Bill Gates, školní léta. Nedatováno

Paul Allen a Bill Gates, zakladatelé společnosti Microsoft, se poprvé setkali jako teenageři koncem 60. let na Lakeside School v Seattlu. Gates tehdy chodil do osmé třídy, Allen byl o dvě třídy výše. Byla to právě láska k počítačům a programování, co je spojila dohromady. 

"Naše škola, Lakeside, uspořádala výprodej a výtěžek použila na nákup počítačového terminálu. Byli jsme tím posedlí," citoval Gatese server CNBC. Počítačové terminály tehdy nebyly tak rozšířené a jejich použití bylo proto drahé - podle Gatese 40 dolarů za hodinu. "Jediný způsob, jak získat počítačový čas, bylo využít chybu v systému," přiznal před pár lety Gates. 

Za to byli také oba mladí nadšenci zatčeni. Jejich rebelie však vedla i k prvnímu partnerství. Se společností vyrábějící počítačové terminály se Gates a Allen dohodli na bezplatném používání počítačů, pokud budou identifikovat a nahlašovat problémy, které odhalí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Na jižní Moravě se při bouřce objevil vzdušný vír, o tornádo zřejmě nešlo

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevila tromba, tedy vzdušný vír. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, řekl starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí zajímavého meteorologického jevu. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Hruška. Podle dosavadních zjištění tak meteorologové zatím hovoří o trombě. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy