Nová cenová mapa vody v Česku: Kde z kohoutku teče nejdražší a kde nejlevnější

Iva Špačková Jiří Kropáček Iva Špačková, Jiří Kropáček
23. 1. 2018 7:00
Mapa obsahuje ceny vody pro rok 2018 ve více než 200 městech a obcích. Voda tam většinou zdražila v řádu desítek haléřů či několika korun, na pár místech zlevnila nebo cena zůstala stejná. Nejvíce platí lidé v Sezimově Ústí a Táboře, nejméně v Krnově.

Cena vody 2018Jak se vyvíjela spotřeba vody a její cenaKomu platíme za vodu

Mapa ukazuje, kolik platí domácnosti za odběr 1 000 litrů vody v různých obcích ČR od 1. ledna 2018. Většina dodavatelů stanovuje ceny platné pro aktuální rok vždy k 1. lednu. Někteří nastavují nový ceník k jinému datu, což je v mapě uvedeno v poznámce.

Cena jednoho kubíku vody se skládá většinou ze součtu ceny vodného a ceny stočného. V některých obcích je však uplatňována takzvaná dvousložková cena vody, kdy se k základní ceně připočte ještě paušální poplatek, jenž zohledňuje velikost vodoměru. Přehled cen vody v jednotlivých městech připravil web Skrblík.cz.

Pro podrobné údaje k ceně vody (vodného, stočného a velikosti meziročního zdražení či zlevnění) si klikněte na kolečko konkrétní obce.

Vodné – platba za dodávku pitné vody z veřejného vodovodu. Cena zahrnuje nejen cenu samotné vody, ale i náklady na její distribuci. Stanovuje se za dodávku 1 kubíku vody.

Stočné – platba za odvedení odpadní vody veřejnou kanalizací a její následné čištění. Cena stočného většinou činí necelou polovinu z celkové ceny vody a počítá se za odvod 1 m3 vody.

Poznámka: Ceny jsou platné k 1. 1. 2018. V ceně vody už je započteno 15 % DPH. Dvousložkové ceny jsou počítány na vodovod s průtokem 1,5 m3/h, cena rozpočítána dle spotřeby 87 litrů na osobu/den, rok a 3 osoby v domácnosti.

Zdroj: Skrblik.cz a ceníky vodárenských společností

Jak se vyvíjela spotřeba vody a její cena

* Vyjadřuje, kolik litrů ze spotřeby domácností připadá na jednoho napojeného obyvatele.
Zdroj: spotřební koš ČSÚ. Ceny jsou v korunách za metr krychlový.

Komu platíme za vodu

Zdroj: pravdaovode.cz | Regiony jsou zbarveny podle většinového vlastníka. | V Brně byla mapa upravena oproti původnímu zdroji. Francouzský koncern Suez zde vlastní 46 % akcií, město Brno 51 %.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy