Maďarská centrální banka překvapila zvýšením sazeb. Jsou nejvyšší v Evropské unii

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2022 16:32
Maďarská centrální banka v úterý razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvedla ji o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Většina ekonomů podle průzkumu agentury Reuters očekávala růst o půl procentního bodu. Maďarsko má tak nyní nejvyšší základní sazbu v Evropské unii. Doposud ji mělo v unijním svazku nejvyšší Česko.
Sídlo Maďarské centrální banky v Budapešti
Sídlo Maďarské centrální banky v Budapešti | Foto: Reuters

Centrální banka zpřísňováním měnové politiky reaguje na vysokou inflaci a na pokles kurzu domácí měny. Maďarský forint se v pondělí propadl na rekordní minimum vůči euru, po úterní zprávě o překvapivě prudkém zvýšení úroků posílil.

Banka v úterý uskutečnila nejvýraznější zvýšení základní úrokové sazby od října 2008. Tehdy základní úrok zvýšila o tři procentní body v reakci na negativní důsledky globální finanční krize.

Zvýšení úroků podle analytika Josepha Marlowa ze společnosti Capital Economics ukazuje, že centrální banka má teď mnohem výraznější obavy z rostoucí inflace a slabého forintu.

"Domníváme se, že je pravděpodobné další zvyšování úroků," uvedl Marlow. Základní sazba by se měla podle něj vyšplhat minimálně na devět procent.

Meziroční míra inflace v Maďarsku v květnu podle předběžných údajů tamního statistického úřadu vystoupila na 10,7 procenta z dubnové hodnoty 9,5 procenta. Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že průměrná inflace v celém letošním roce dosáhne 10,25 procenta, maxima za 24 let.

Po Maďarsku má nyní v Evropské unii nejvyšší úrokovou sazbu Česko. Bankovní rada České národní banky ji tu minulý týden zvedla o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Podle údajů serveru Trading Economics následuje Polsko (šest procent). V Evropě má vyšší úrokovou sazbu jen Ukrajina (25 procent), Moldavsko (18,5 procenta), Turecko (14 procent), Bělorusko (12 procent) a Rusko (9,5).

Evropská centrální banka na nedávném zasedání základní úrokovou sazbu nechala podle očekávání zatím na rekordním minimu nula procent, ale oznámila, že od července zahájí její zvyšování. Banka, která určuje měnovou politiku v zemích eurozóny, sazby nezvýšila už 11 let a depozitní sazbu má od roku 2014 zápornou. To znamená, že komerční banky musejí za uložení peněz v Evropské centrální bance platit.

Přehled úrokových sazeb ve vybraných zemích EU 

Země úroková sazba v procentech
Maďarsko 7,75
Česko 7,00
Polsko 6,00
Rumunsko 3,75
Chorvatsko 2,50
Švédsko 0,25

Zdroj: tradingeconomics.com/country-list

Míra inflace v zemích Evropské unie v květnu opět překonala rekord a vystoupila podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat na 8,8 procenta. Dosud nejvyšší hodnotu z dubna převýšila o sedm desetin procentního bodu.

Nejvyšší inflaci v Evropské unii v květnu zaznamenalo Estonsko, kde se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 20,1 procenta. Druhá a třetí nejvyšší inflace byla v Litvě (18,5 procenta) a Lotyšsku (16,8 procenta). Čtvrtá nejvyšší inflace byla v Česku (15,2 procenta). Naopak nejnižší míra inflace byla na Maltě a ve Francii, kde růst cen činil 5,8 procenta.

Květnová inflace v zemích EU

Země Květnová inflace
Estonsko 20,1
Litva 18,5
Lotyšsko 16,8
Česko 15,2 *
Bulharsko 13,4
Polsko 12,8
Rumunsko 12,4
Slovensko 11,8
Maďarsko 10,8
Chorvatsko 10,7
Řecko 10,5
Nizozemsko 10,2
Belgie 9,9
Lucembursko 9,1
Kypr 8,8
Slovinsko 8,7
Německo 8,7
Španělsko 8,5
Dánsko 8,2
Irsko 8,2
Portugalsko 8,1
Rakousko 7,7
Švédsko 7,5
Itálie 7,3
Finsko 7,1
Francie 5,8
Malta 5,8

Zdroj: Odhad Eurostatu

* Podle údajů, které v červnu zveřejnil Český statistický úřad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy