Čeští draci z milionů křišťálů ozdobí hotel v Pacifiku. Unikátní práce měří 32 metrů

Jeden z draků firmy Lasvit, který zdobí tichomořský hotel Imperial Pacific.
Draky posázené šperky vyrobila na zakázku pro hotel Imperial Pacific, který leží na tichomořském ostrově Saipan.
Na délku draci měří 32 metrů a každý z nich váží dvacet tun. Samostatně působí jako šperk a dohromady skládají jeden klenot. Lasvit na nich pracoval tři roky, během kterých měnil design i ladil technické detaily.
Každý z draků má tělo pokryté třinácti tisíci šupinami, přičemž každá z nich je vypletena téměř třemi sty křišťály rakouské firmy Swarovski. Celkem se na tělech draků třpytí 2,5 milionu křišťálů.
Lasvit čerpal při designu mytického zvířete z čínské mytologie - dva draci peroucí se o planoucí perlu patří k jejím klasickým výjevům.
Foto: Lasvit
Ekonomika Ekonomika
18. 2. 2020 14:29
Česká sklářská společnost Lasvit usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Do slavné encyklopedie se chce zařadit díky dvěma obřím svítícím drakům, které vyrobila pro hotel Imperial Pacific v Tichomoří. Dvojice ozdob, z nichž každá se tyčí do délky 32 metrů, slouží jako luxusní svítidla a jejich výroba trvala tři roky. Hodnota díla dosahuje čtvrt miliardy korun.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy