Kypr zruší zbývající omezení pohybu peněz

ČTK ČTK
3. 4. 2015 11:31
Už loni v květnu ukončil veškeré restrikce na převody peněz v rámci země. Ponechal v platnosti jen kontrolu převodů peněz do zahraničí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Nikósie - Kypr v pondělí zruší všechna zbylá omezení na pohyb peněz a kapitálu, která zavedl kvůli bankovní krizi přede dvěma roky. Oznámil to dnes kyperský prezident Nikos Anastasiadis. "Zrušení posledních omezení znamená definitivní obnovení důvěry v náš bankovní systém," uvedl prezident v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Kypr už loni v květnu ukončil veškeré restrikce na převody peněz v rámci země. Ponechal v platnosti jen kontrolu převodů peněz do zahraničí, které musela povolovat centrální banka.

Kypr v březnu 2013 obdržel od dalších zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu záchranný úvěr deset miliard eur (275 miliardy korun). Podmínkou pomoci bylo zabavení části nepojištěných vkladů ve dvou největších bankách a výrazné omezení velikosti kyperského bankovního sektoru. Úřady také musely zavést kontrolu nad výběry peněz z bank a jejich převody, aby odvrátily hrozbu hromadného vybírání vkladů a odlivu kapitálu ze země.

 

Právě se děje

Další zprávy