Každý Čech má letos na útraty o tisícovku více. Rozdíly v krajích jsou však propastné

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
17. 11. 2019 11:51
Kupní síla se v tuzemsku letos oproti loňsku zvýšila o 5 procent, v praxi tak disponibilní příjmy průměrného Čecha vzrostly o téměř 12 000 Kč na rok. Na vrcholu žebříčku obyvatel s nejvyšší kupní silou zůstává Praha, naopak na chvostu skončil Ústecký kraj. Rozdíl mezi kraji činí 42,5 procenta. Za 30 let pak kupní síla v Česku vzrostla o dvě třetiny. Data přinesla ve své analýze společnost GfK.
Meziroční změny (2018-2019) v úrovni kupní síly na obyvatele v obcích v % (2018=100)
Meziroční změny (2018-2019) v úrovni kupní síly na obyvatele v obcích v % (2018=100) | Foto: GfK

Nůžky mezi kraji se rozevírají

Kupní síla je v rámci Česka rozmístěna výrazně nerovnoměrně. Nejvyšší mají nepřekvapivě obyvatelé Prahy, těm patří 16 procent veškerých disponibilních příjmů Česka. V přepočtu na jednoho obyvatele kupní síla Pražanů v posledních 10 letech stabilně osciluje okolo 30 % nad celostátním průměrem.

Nejnižší úrovně kupní síly v přepočtu na obyvatele pak dosahuje Ústecký region (87,4 % celostátního průměru). Rozdíl mezi regionem s nejvyšší kupní silou (Praha) a nejnižší kupní silou (Ústecký kraj) se oproti předchozímu roku zvýšil o 0,5 % na 42,5 %.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu náměstka vnitra Mlsnu

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, píšou Lidové noviny (LN). Podle nich prosazuje Mlsnu do čela antimonopolního úřadu Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Současný šéf ÚOHS Petr Rafaj v poslední době čelí kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. K Rafajovu odvolání už prezidenta vyzvali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident se k jejich argumentům nevyjádřil.

Podle LN prosazuje někdejšího předsedu Legislativní rady vlády Mlsnu do čela antimonopolního úřadu prezident. "Chce ho tam Hrad. Je na něm shoda mezi představiteli koalice," řekl deníku nejmenovaný důvěryhodný zdroj. Že je jednačtyřicetiletý Mlsna jen krůček od postu ÚOHS, potvrdil LN i člen vlády, který si nepřál být jmenován. Reakci premiéra Babiše ani ministra vnitra Hamáčka se deníku nepodařilo získat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy