Každý Čech má letos na útraty o tisícovku více. Rozdíly v krajích jsou však propastné

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
17. 11. 2019 11:51
Kupní síla se v tuzemsku letos oproti loňsku zvýšila o 5 procent, v praxi tak disponibilní příjmy průměrného Čecha vzrostly o téměř 12 000 Kč na rok. Na vrcholu žebříčku obyvatel s nejvyšší kupní silou zůstává Praha, naopak na chvostu skončil Ústecký kraj. Rozdíl mezi kraji činí 42,5 procenta. Za 30 let pak kupní síla v Česku vzrostla o dvě třetiny. Data přinesla ve své analýze společnost GfK.
Meziroční změny (2018-2019) v úrovni kupní síly na obyvatele v obcích v % (2018=100)
Meziroční změny (2018-2019) v úrovni kupní síly na obyvatele v obcích v % (2018=100) | Foto: GfK

Nůžky mezi kraji se rozevírají

Kupní síla je v rámci Česka rozmístěna výrazně nerovnoměrně. Nejvyšší mají nepřekvapivě obyvatelé Prahy, těm patří 16 procent veškerých disponibilních příjmů Česka. V přepočtu na jednoho obyvatele kupní síla Pražanů v posledních 10 letech stabilně osciluje okolo 30 % nad celostátním průměrem.

Nejnižší úrovně kupní síly v přepočtu na obyvatele pak dosahuje Ústecký region (87,4 % celostátního průměru). Rozdíl mezi regionem s nejvyšší kupní silou (Praha) a nejnižší kupní silou (Ústecký kraj) se oproti předchozímu roku zvýšil o 0,5 % na 42,5 %.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy