Koruna neposílí, ČNB zhoršila odhad vývoje ekonomiky

ČTK ČTK
2. 2. 2012 15:22
Nová prognóza počítá i s růstem inflace nad tříprocentní hranici
Koruna. Ilustrační foto
Koruna. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká centrální banka stagnaci a příští rok růst ekonomiky o 1,9 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. V listopadu přitom ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta.

ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v úterý rovněž zhoršilo odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. MF také počítá se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. V říjnu odhadoval úřad jednoprocentní růst. Ministerstvo ovšem nevylučuje ani recesi české ekonomiky. V roce 2013 by se měl ekonomický výkon Česka zvýšit podle odhadů MF o 1,6 procenta.

"Celá nová situační zpráva by se dala zjednodušeně nazvat kompromisem mezi základním scénářem poslední prognózy a jejím alternativním scénářem," uvedl Singer.

ČNB v listopadu totiž vypracovala rovněž alternativní scénář vývoje, který počítal se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by ekonomika klesla o 0,4 procenta. "Není tak důležité, že nové odhady jsou horší ve srovnání se základním scénářem listopadové prognózy. Důležitější je, že je to optimističtější než ten alternativní scénář," dodal guvernér.

Inflace se dostane nad tři procenta

Nová prognóza počítá podle guvernéra v nejbližším období nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb a následně s jejich mírným poklesem.

Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje jsou podle guvernéra vyrovnaná. Proti případnému růstu cen by mohly podle ČNB působit dodatečné škrty v rozpočtu, naopak růst cen by mohl podpořit rychlejší růst cen potravin. "Oběma směry může působit vývoj v zahraničí a kurzu koruny," uvedl guvernér.

Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane letos dočasně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by měla klesnout pod dvouprocentní inflační cíl ČNB. "Vše nasvědčuje tomu, že dopady změn daní budou pouze primární. Sekundární dopady, tedy na mzdové požadavky a inflační očekávání nebudou výrazné," uvedl Singer. V prvním i druhém čtvrtletí roku 2013 by měla být inflace na 1,5 procenta.

Měnověpolitická inflace, tedy inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, by se měla podle ČNB pohybovat mírně pod dvouprocentním inflačním cílem. Inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou nyní podle guvernéra patrné. "Slabá domácí poptávka a nízký růst mez v současnosti tlumí cenový vývoj. Zdrojem inflace jsou především ceny potravin a postupné prosakování oslabeného kurzu koruny do cen," uvedl.

Koruna posilovat nebude

Prognóza České národní banky počítá pro tento rok s průměrným kurzem koruny kolem 24,90 Kč/EUR, zatímco loni v listopadu jej pro letošek odhadovala 23,10 Kč za euro.

"Očekáváme, že se koruna po nějaké době vrátí k pomalému posilování," řekl Singer. V těchto dnech se koruna obchoduje lehce nad úrovní 25,00 Kč/EUR. V příštím roce centrální banka očekává korunu kolem 24,30 Kč za euro, proti 22,50 Kč/EUR v minulé prognóze.

Česká měna by měla letos podle nedávných odhadů analytiků posílit a na konci roku se obchodovat pod hranicí 25 korun za euro. Zároveň upozornili na to, že kurz bude rozkolísanější než loni. Rok 2011 tuzemská měna zahájila mírně nad 25 korunami za euro. Následně v průběhu roku posílila až pod 24 Kč/EUR a o koruně se začalo mluvit jako o velmi bezpečné měně srovnatelné se švýcarským frankem. V souvislosti s dluhovou krizí eurozóny koruna ovšem na podzim oslabila až nad 26 korun za euro.

 

Právě se děje

Další zprávy