Kaufland nemusí platit pokutu za pozdní platby dodavatelům, rozhodl soud

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2016 10:32
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v roce 2013 pokutoval Kaufland kvůli tomu, že podle úřadu obchodní řetězec zneužíval svou tržní sílu proti dodavatelům. Krajský soud ale dosud nejvyšší pokutu za tento prohřešek zrušil a vrátil ji antimonopolnímu úřadu k novému projednání.
Foto: Jan Rasch/Economia

Brno – První a dosud nejvyšší pokutu za porušení zákona o významné tržní síle zrušil soud. Obchodní řetězec Kaufland podle rozsudku Krajského soudu v Brně z tohoto týdne nemusí platit 22,13 milionu korun. Antimonopolní úřad hodlá podat kasační stížnost na Nejvyšší správní soud.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2013 pokutoval Kaufland kvůli tomu, že sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty v délce delší než 30 dní a platby takto i realizoval.

Podle ÚOHS se řetězec dopustil nezákonného postupu také tím, že s 95 procenty dodavatelů sjednával pro případ postoupení pohledávky třetím osobám úhradu nákladů spojených se zpracováním agendy, a to čtyři procenta z ceny pohledávky.

"Současně Kaufland pro případ úhrady faktur dodavatelům před lhůtou splatnosti účtoval takzvané dodatečné skonto ve výši 0,5 procenta z předčasně uhrazené faktury za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl už dříve místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Je třeba zkoumat každý vztah zvlášť

Brněnský krajský soud nyní pokutu zrušil, protože ÚOHS podle něj neposuzoval postavení Kauflandu k jednotlivým dodavatelům jednotlivě, ale paušálně. "Na základě tohoto nesprávného právního posouzení institutu významné tržní síly tedy krajský soud zrušil napadené rozhodnutí," uvedla Simona Tesařová, tisková mluvčí Krajského soudu v Brně. Soud věc vrátil zpět k dalšímu řízení ÚOHS.

Soud ví, že individuální způsob posouzení případu bude náročnější. "Nicméně náročnost spočívající v analýze každého jednotlivého odběratelsko-dodavatelského vztahu nemůže být důvodem k odmítnutí této výkladově mírnější, šetrnější varianty vůči žalobci (Kauflandu)," uvedl soud.

"Jsme přesvědčeni, že aplikace zákona o významné tržní síle využívající absolutního konceptu tržní síly byla v rozhodnutí Kaufland ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže uplatněna v souladu s účelem zákona a uvidíme, jak se k posouzení této problematiky postaví Nejvyšší správní soud, kam podáme kasační stížnost," uvedl pro Aktuálně.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj. Dodal, že úřad nicméně vítá, že je daným rozsudkem k dispozici první soudní výklad týkající se zákona o významné tržní síle.

Případ je důležitý také tím, že jde o první rozhodnutí ÚOHS v této oblasti, které přezkoumal soud. V minulosti totiž panovaly nejasnosti jak zákon, který měl být bičem na řetězce, vykládat. "Legislativně technická úroveň zákona o významné tržní síle vykazuje velké slabiny a nedostatky a ve svém důsledku umožňuje vícero výkladů pojmu významné tržní síly," uvedl nyní soud ve svém rozhodnutí.

Zákon z roku 2010

Zákon o významné tržní síle v Česku platí od roku 2010, kdy politici vyslyšeli letité stížnosti zemědělců a potravinářů na zneužívání dominantního postavení ze strany obchodních řetězců a rozhodli se v jejich vztazích udělat pořádek.

Za celou dobu jeho platnosti byly potrestány dva řetězce, vedle Kauflandu dostal pokutu sedm milionů korun ještě Globus. Také on se proti rozhodnutí ÚOHS odvolal.

 

Právě se děje

Další zprávy